Зошто индикаторот за компјутер се вклучува во Виндоус?

индикаторско светло за хард диск во Windows

Физички аспект што многу луѓе можеби не го зеле предвид на нивните компјутери е во индикаторските светла (предводена) што го следи дејството на вашиот хард диск. Зборуваме конкретно за компјутер со Виндоус, кој може да биде нешто поинаква ситуација од другите различни платформи.

Кога индикаторското светло за тврдиот диск започнува да трепка, тоа може да симболизира задача што Виндоус моментално ја извршува. Не е чудно да се види оваа ситуација кога оперативниот систем се рестартира, бидејќи сè голем број на егзекуции би се одвивале во позадина. Необична работа може да биде кога истиот симптом се појавува во сосема друго време, што може да биде знак дека задача на Виндоус чека и сега работи или некој чуден вирус се обидува да изврши скриени операции без наша помош.

Закажани задачи на Виндоус кои работат во позадина

Иако е точно дека во многу прилики сме разговарале распоред на задачи во ВиндоусБез потреба да сме направиле еден од нив, оперативниот систем има некои од нив наведени како што чекаат. Со цел да го објасниме ова, ќе ви покажеме подолу мала слика од екранот и каде ќе имате можност се восхитувам на она што го прави Виндоус кога ќе се оддалечите од вашиот компјутер.

индикаторско светло за хард диск во Windows 01

Опцијата што е активирана споменува дека одредени задачи програмирани од оперативниот систем (без интервенција на корисникот) тие ќе работат кога компјутерот е во мирување. Овие закажани задачи може да претставуваат дефрагментација на дискот, пребарување нови ажурирања за Windows и преземање на нив во позадина меѓу неколку други алтернативи; Ако овие задачи се извршат кога компјутерот е во мирување, откако корисникот ќе се врати на компјутер и ќе почне да манипулира со него, тие ќе бидат суспендирани до друго одредено време.

Кои дополнителни задачи можат да ги извршуваат Windows во позадина?

Па, ако веќе ја разбравме причината зошто индикаторското светло за тврдиот диск трепка во одредено време, треба да бидеме јасни и за сценариото за можните дополнителни задачи што оперативниот систем може да ги извршува.

Индексирање на датотеки.

Ова е одлика што е имплементирана во повеќето тековни оперативни системи, што е многу корисно за корисниците бидејќи со оваа задача, се создава база на податоци за можни промени кои работат на компјутер. Индексирањето на датотеки им помага на корисниците да најдат специфичен елемент на побрз начин отколку вообичаеното, што е задача што одговара на Услугата за индексирање и што периодично ги следи промените претрпени во папка, односно ако се додадени или избришани уште некои датотеки.

Дефрагментација на дискот.

До Windows 98, корисникот мораше да ги затвори сите апликации за да започне со дефрагментирање на нивниот хард диск. Сега оваа задача се изведува во позадина и на „многу бавен“ начин, така што корисникот нема непријатност кога работи со други дополнителни апликации.

Скенирајте за вируси.

Одредени антивирусни апликации имаат тенденција да имаат специфичен распоред кога бараат вируси во датотеки зачувани на тврдиот диск. Ова може да биде друга задача што не мора да зависи од Виндоус, туку од специјализиран софтвер за овој вид активност.

Резервна копија.

Ова е операција што можеше да биде програмирана од корисник. Со него, резервната копија на информациите во форма на «резервна копија»Runе работи во позадина и без да се меша со перформансите на другите апликации што работат во Виндоус.

Како да ги дознаете задачите што се извршуваат во тој момент

Списокот што го спомнавме погоре е прекраток во споредба со големиот број задачи што можат да се извршуваат во Виндоус во кое било дадено време. Ако имаме инсталирано добар антивирус би можеле да ја исклучиме активноста на некаков вид малициозен код во системот.

Ако почнеме да цениме дека светлото на хард дискот трепка упорно (или континуирано), тогаш треба да го повикаме "Менаџер за задачи«, Што ќе ни понуди подетални информации за тоа што се случува во оперативниот систем. Токму таму имаме можност да прегледаме, кои ресурси трошат премногу RAM меморија или нашиот процесор.

индикаторско светло за хард диск во Windows 02

Можевме да одиме и на «монитор за ресурси«, Мора да одам подоцна на јазичето«дискови»Да се ​​прегледа секоја задача што се извршува на нив.

Со овие мали совети и трикови што ги споменавме, веќе треба да ја разберете причината зошто светлото на тврдиот диск почнува упорно да трепка во секое време и треба да се обидете да „не исклучите“ каква било сомнителна активност што може да работи со злонамерен код.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.