Зуби Флаер, одлична платформа за да научите да програмирате

Флаер за Зуби

Постојат многу начини да научите да програмирате денес, лично морам да признаам дека мислам дека го следев најтешкото од сите, да се обучам академски преку универзитет, тоа навистина не е премногу сложено, тешката работа беше да се има практично да се научи од нула без да знам од каде сум. Далеку од ова, вистината е дека денес има безброј упатства и помош на мрежата па дури и, како што е случај, проекти каде што бараат корисниците да научат програмски техники преку одредени роботи, играчки или уреди воопшто.

Денес сакам да ве запознаам Флаер за Зуби, нова алтернатива за да се научат одредени поими за програмирање на најмладите од нашата куќа или дури и на повеќето ветерани кои сакаат да влезат во ваков свет. Овој пат зборуваме за а електронски фризби, односно летачки диск кој има низа игри или целосно прилагодливи опции за конфигурација, така што секој може да научи да го прилагодува потребниот код.

Зуби Флаер, одлична платформа за започнување во светот на програмирањето

Како и обично, во внатрешноста на свежичката наоѓаме плоча со процесор Arduino кој е фиксиран на внатрешноста на уредот преку три завртки. Една од нејзините главни атракции е дека секој корисник може да вметнува копчиња, светла, па дури и звучници за да може да програмира различни активности со светло и звук. Како детал, да ви кажам дека програмирањето се спроведува преку a софтвер со отворен извор многу едноставна и интересна.

Ако сакате да набавите некој од овие флаер на Зуби, кажете ви дека проектот во моментов бара финансирање преку добро познатата страница Kickstarter каде што може да се добие единица за само САД долар 79, околу 70,35 евра по тековниот курс. Во пакетот што ќе го добиеме дома, ако можеме да ги собереме сите потребни средства за реализација на проектот, ќе најдеме флаер за Зуби, упатства, две очила за дифракција на светло и слободен пристап до порталот за учење преку Интернет.

Повеќе информации: Kickstarter


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.