Извршен директор на Huawei вели дека новиот P10 Plus има 2 GB RAM меморија од 6-те што ги има

Huawei

Дали влегуваме во поле каде спецификациите на самите паметни телефони ги надминуваат сопствените потреби на системот? Па, се чини дека некои размислуваат токму за ова и ако, покрај самите корисници, се расправаат и самите раководители на брендовите, тогаш не е потребно да се каже многу повеќе. Во овој случај, станува збор за извршен директор од кинеската фирма Хуавеи, кој тврди дека 6GB што го има неодамна претставениот терминал на MWC, Huawei P10 Plus се отпад.

Првично, и по извршени тестови лично на најновите смартфони презентирани на MWC во Барселона, можам да кажам дека оперативниот систем Андроид работи совршено со 4 GB што го има сопствениот уред на марката, Huawei P10. Но дали е тоа во прилог на ова Според Лао Ши, 6, па дури и 8 GB RAM меморија што тие почнуваат да ги ставаат во новите паметни телефони се тотално непотребни ...

Изјавите на Ши не остануваат во ова и, како што можеме да прочитаме во неговиот официјален профил на Weibo, трошоците што ги подразбира ова зголемување на RAM меморијата за брендовите може да бидат тотални, па производителот и корисникот ќе заштедат пари. Во секој случај, исто така, се наведува дека треба да се фокусирате на софтвер за да ги подобрите перформансите и да не ги вчитате вашите компјутери со помоќен хардвер, бидејќи во случајот на Huawei P10, неговите перформанси се одлични во секој поглед и благодарение на генералното управување направено од останатите компоненти како што е неговиот процесор Kirin 960, тие не треба да користат толку многу RAM меморија. Додека овие изјави се објавуваат во јавноста, гледаме некои производители кои се обложуваат директно на 8 GB RAM меморија во нивните уреди со Android, нешто што навистина не вреди во никој случај ...

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.