Извршниот директор на Samsung најавува оставка

Samsung Галакси S8

Проблематични времиња го опкружуваат врвниот менаџмент на компанијата Самсунг во последните месеци. Пред нешто повеќе од два месеци потпретседателот на компанијата и следниот наследник на корејската империја Тој беше осуден на 5 години затвор за мито во владата, проневера и корупција.

Како да не е доволно, сегашниот извршен директор на компанијата, Квон Ох-Хјун, испрати изјава до вработените објавувајќи го вашето заминување од компанијата следната година, наведувајќи дека дошло време компанијата да има нов лидер кој ќе може да ја води на најдобар пат напред.

Тоа е нешто за што долго време размислував. Не беше лесна одлука, но доаѓа моментот кога не можам повеќе да го одложувам неизбежното. Бидејќи се соочуваме со неспоредлива криза одвнатре и надвор, верувам дека дојде време нашата компанија да започне одново со нов, помлад лидер, кој знае како да одговори на предизвиците што технолошката индустрија ги бара денес.

Квон Ох-Хјун се приклучи на компанијата во 1985 година и оттогаш го најде патот до достигне позиција на извршен директор на корејската компанија во 2012 година. Да се ​​биде семеен бизнис и да има наследник во затвор, повеќе од веројатно е дека ќерката на претседателот порано или подоцна ќе заземе позиција на одговорност, што е многу важен чекор во инкорпорирањето на жените на менаџерските позиции во Јужна Кореја, каде што до денес, таа останува утопија.

Особено зачудувачки е заминувањето на извршниот директор, сега кога компанијата руши рекорди приходи и профит во скоро секое поле во кое е вклучена, иако како и обично, полупроводничката поделба останува кралица на круната во рамките на компанијата, над поделбата за мобилни телефони, и покрај успехот на моделите што компанијата ги лансираше на пазарот во текот на оваа година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.