Апликациите на трети страни на Инстаграм престануваат да работат поради промените на API

Слика на икона на Инстаграм

Ако сте од корисниците кои во секое време треба да знаат кој ве следи или кој престанува да ве следи освен што знае како вашата публика комуницира со содржината што ја објавувате на Инстаграм, имаме лоши вести. Инстаграм започна да го намалува пристапот до својот API, со што се ограничува бројот на податоци што можат да се извлечат.

Оваа промена, без претходна најава, предизвика голема непријатност кај сите програмери кои нудат апликации или веб-услуги што овозможуваат под претплата да имаат пристап до сите информации што до сега би можеле да ги собираат. Контроверзноста околу пристапот до податоците на повеќе од 50 милиони корисници на Фејсбук пред неколку недели и нанесе голема штета на компанијата и Тие сакаат да спречат тоа да не се повтори со ограничување на пристапот до податоци од трети лица.

Instagram

Instagram сака брзо да ја подобри приватноста на корисниците и се чини дека не ја зеде предвид заедницата за програмери. Всушност, страницата за помош на развивачот не е достапна во моментот, затоа тие не биле во можност однапред да ги известат своите корисници за промените и ажурирајте ги вашите апликации или услуги за да го исполните новиот лимит за пристап до податоци.

Главната промена на Instagram API, преку која програмерите можат да пристапат до податоците, ја наоѓаме во бројот на пребарувања што може да се направат по корисник и час, од 5.000 на само 200. Од што се состои ова намалување? Со намалување на бројот на пребарувања што можат да се направат, информациите што можат да се добијат за помалку, затоа, податоците што може да ни ги понудат овој вид апликации се значително намалени, како и нивната корисност.

И сега тоа?

Ако редовно користите ваков тип апликации за да ги контролирате и публикациите и публиката што ве следи, засега единственото нешто што можете да направите е да почекате. Не е прв пат Фејсбук да се вклучи во полемика поврзана со приватноста на корисниците, иако не на исто ниво со Кембриџ Аналитика, па веројатно е кога ќе се смират водите, тоа да биде за еден месец или за една година стар, овие типови на апликации и услуги повторно работат и работат.

Иако е вистина дека Гугл исто така има голема количина кориснички податоци, овие податоци се достапни само од компанијата и во ниту еден момент не им се достапни на развивачите или на рекламните компании. Со сите овие податоци, Google е во можност да ни овозможи да го фокусираме рекламирањето што го договоривме преку неговата услуга AdWords на многу специфични ниши на пазарот, исто како што исто така ни овозможува да го правиме Facebook преку својата платформа за реклами.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   ЛГДЕАНТОНИО dijo

    ПОРАДИ П… ..ИНСТАГРАН МЕ ЗАСТАНА ДА РАБОТАМ.