Инстаграм сега дозволува блокирање на коментари и спам

Instagram

Еден од главните проблеми што го имав Instagram, или барем еден од проблемите за кои практично целата заедница што ја користи платформата најмногу се жалеше, беше чистиот факт дека нема форма на моќ блокирајте ги сите оние навредливи пораки дека многу корисници имаат тенденција да дистрибуираат неселективно преку сите видови профили, на пример, или да можат да блокираат спам.

Како што добро знаете, особено ако сте корисник на платформата, веќе подолго време постои можно решение за овој проблем и тој поминува низ целосно оневозможете ги коментарите од вашите публикации, прилично радикална акција која е далеку од тоа да послужи како вистинско решение за еден од најсериозните проблеми со кои обично се соочува секоја голема социјална мрежа.

Инстаграм штотуку објави дека конечно ќе можете да блокирате навредливи коментари, па дури и спам на неговата социјална мрежа

Иако како корисник ова е проблем со кој сите треба да се соочиме, вистината е дека тоа може да биде нешто страшно за корисниците со илјадници следбеници кои се оние кои навистина мораат да страдаат од ваков тип на луѓе кои, од безбедност и анонимност што Интернетот може да им даде, тие имаат тенденција да пишуваат доста навредливи коментари само како "расеаност".

Ако застанеме на страната на корисникот кој е сопственик на сметката кој ги добива овие навредливи коментари, вистината е дека тоа може да претставува проблем, и лично и за платформата, бидејќи нормално овие типови на корисници конечно, гледајќи се себеси без одбрана, избираат значително намалете ја вашата активност, па дури и со напуштање на платформата, без сомнение најнегативниот дел за социјална мрежа воопшто и Инстаграм особено.

Имајќи го сето ова на ум, не е изненадувачки што Инстаграм конечно започна со работа и неговите инженери развија нова функционалност преку која сега ако тоа секој корисник ќе престане да се чувствува навреден од овој вид коментари Бидејќи, колку што е можно, тие ќе исчезнат заедно со сè што самиот Инстаграм го класифицира како спам.

Како што коментира Кевин Систром, ко-основач и сегашен извршен директор на добро познатата социјална мрежа, на официјалниот блог на Инстаграм:

Многумина од вас ни рекоа дека токсичните коментари на Инстаграм ве обесхрабруваат да уживате во Инстаграм и слободно да се изразувате. За да помогнеме во тоа, развивме филтер што блокира одредени навредливи коментари на фотографии и видеа во живо.

Инстаграм ќе користи системи за вештачка интелигенција за да ги модерира сите видови навредливи или спам коментари

Идејата е едноставна како и користење филтер заснован на вештачка интелигенција, нешто за возврат многу слично на она што го користи Фејсбук денес и што ќе биде достапно за сите корисници на Инстаграм. Како детал, кажете ви дека овој пат нема да морате да активирате ништо доколку сакате да го користите бидејќи ќе биде активен по дифолт.

Сега во случај да сакате оневозможете ја оваа функционалност или видете дали навистина го имате активен и работи за вашиот профил, кажете ви дека треба само да го внесете менито подесувања, изберете ја опцијата Коментари и сега можете да видите нешто слично на она што е прикажано на сликата лоцирана веднаш под овие редови.

филтер на Инстаграм

Што се однесува до неговото работење, единствено како корисник што ќе треба да направите е да бидете сигурни, како што веќе споменавме, дека оваа опција е активна за вашиот профил бидејќи новиот филтер за коментари работи целосно автоматски и транспарентно за вас, тоа е да рече, нема да мора да правите апсолутно ништо.

Како последен детал, само кажете ви дека, барем засега, оваа нова функционалност на Инстаграм тсè уште достапно само на англиска верзија на алатката, иако е планирана, барем е објавено од самата социјална мрежа дека верзијата на шпански, кинески, француски, германски, арапски, јапонски, руски и португалски јазик ќе достигне производство во наредните денови.

Повеќе информации: Instagram


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.