Instagram Shopping сега може да се користи во Шпанија

Instagram Shoppong е достапна во Шпанија

Инстаграм е една од доминантните социјални мрежи во деловниот сектор: совршено служи како изложба на производи. Покрај тоа, тоа е совршено место за понуда на производи. Сепак, нешто што е потребно подолго време е да може да се постават директни врски во нашите публикации, така што потенцијалните купувачи одат директно на врската за купување на различните веб-страници.

Пред околу една година, Инстаграм се претстави «Инстаграм шопинг» нова функционалност што беше достапна само на многу малку пазари. И тоа се фокусираше, единствено и исклучиво на деловниот свет. Пред неколку дена, социјалната мрежа која е дел од Фејсбук, направи реклама дека Instagram Shopping се прошири во повеќе земји. И една од нив е Шпанија.

Instagram Shopping: нов начин да го оживеете вашиот деловен профил на Instagram

Активираат ознаките за шопинг на Instagram

Што е ова Инстаграм шопинг? Па, како што објаснивме: тоа е најдобриот начин да се ставете директни врски до набавките на производите прикажани на вашите фотографии. Но, тоа е направено на многу естетски начин, како и лесно да се всади.

исто така, Instagram Shopping е отворен за сите компании „Никогаш лични профили“. И за да можете да поставувате врски, не е потребно да достигнете одреден број на следбеници како што се случува во Instagram Stories во кои мора да имате, барем, 10.000 следбеници или 10k.

Што ви треба или какви барања Инстаграм бара да ја користи оваа нова функција?

 

Туторијал за шопинг на Инстаграм

Како што ви рековме, Instagram Shopping е отворен за деловни профили; личните профили нема да бидат прифатени. Ако ова е вашиот случај, одете на корпоративно. Во меѓувреме, пред Instagram да ја активира оваа функција во вашата сметка, мора да исполнувате некои барања што детално ги разгледуваме подолу:

 • Вашиот бизнис мора да продава физички производи што одговараат на зделка за трговци и трговски политики
 • Вашата компанија мора да биде во САД, Велика Британија, Австралија, Канада, Франција, Германија, Италија, Шпанија или Бразил
 • Вашата сметка на Инстаграм мора да ја претворите во профил на компанија
 • Профил на компанијата мора да биде поврзан со каталог на Фејсбук, што можете да го креирате и управувате во Бизнис менаџер преку платформите Shopify и BigCommerce или директно на страницата на вашата компанија на Фејсбук

Ако мислите дека ги исполнувате сите овие точки што ги детализиравме, треба само да побарате од Инстаграм да ја активира оваа функција во вашата сметка. Очигледно, социјалната мрежа трае неколку дена за да се регистрира Референци на Инстаграм.

Како да ја активирам функцијата ако веќе ми дадоа „ОК“

Нема да добиете никаква порака од Инстаграм, мора да бидете оној кој ќе набудува дали сте ги исполниле условите или не. Ако да, чекорите што треба да се следат се оние што самата компанија ги остава на страниците за поддршка:

 • Допрете ја горната лева икона во форма на силуета за личност за да отидете на вашиот профил
 • Допрете го предупредувањето Започнете на врвот на вашиот профил
 • Ако не го видите предупредувањето на горната слика, допрете го тркалото за поставки на главниот екран на вашиот профил
 • Допир Референци
 • Допрете Продолжи
 • Изберете каталогот на производи што сакате да го поврзете со профилот на вашата компанија
 • Допрете Готово

Јас сум веќе регистриран. Што ќе добијам со Instagram Shopping?

активирајте ја сметката Instagram Shopping Spain

Отсега ќе можете бидете во можност да го означите секој елемент од сликите што ги поставувате на Instagram. И да, како кога означувате лице кое се појавува во публикација, во овој случај, ние ќе означиме со информации за нивната цена, име и ќе поставиме врска што ќе води до нашата страница за продажба, поточно до страницата за производот.

Од друга страна, овие етикети ќе се појават на екранот кога корисникот ќе кликне на фотографијата. Во тој прецизен момент ќе се појават различните ознаки што ги сместивме. Покрај тоа, да ги идентификувате публикациите што ги имаат овие етикети за набавки, на сликите ќе се појави икона за корпа за купување.

Во меѓувреме, Инстаграм предупредува на тоа Може да се обележат најмногу 5 производи ако вашата објава се состои од единствена слика. И максимум 20 етикети во случај публикацијата да се состои од неколку фотографии. Покрај тоа, ова може да се спроведе во нови публикации, како и во претходно објавените.

Конечно, исто така предупредувајте го тоа и валутата и јазикот што ќе бидат прикажани на етикетата е оној што се појавува во вашиот каталог на поврзаната продавница. Затоа, пред да преземете чекор, направете прелиминарна студија. Тоа ќе ви помогне да дознаете повеќе за вашата целна публика.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)