Интел се соочува со 32 судски процеси во врска со Спектер и Мелдаун

iPhone 7

Последиците од Spectre и Meltdown продолжуваат да се чувствуваат. Бидејќи Интел моментално се соочува со ситуација која сигурно не би сакале да ја живеат. Производителот на чипови се соочува со вкупно 32 барања од последиците и управувањето извршено од неуспесите во микропроцесорите. Огромно мнозинство од овие судски процеси со кои се соочува компанијата се покренати од клиенти.

Бидејќи сметаат дека Интел изоставил информации и дека им наштетила. Бидејќи безбедноста на нивните компјутери е погодена од оваа акција на компанијата. Затоа, со овие законски мерки се надеваат дека ќе ги добијат паричен надоместок за де страна на компанијата.

Покрај тоа, има и две други тужби поднесени во форма на судски постапки. Тие тврдат дека компанијата ги прекршила законите за хартии од вредност давајќи изјави за внатрешни контроли на Интел, за кои се докажа дека се лажни или лажни. Бидејќи се виде дека безбедноста е нарушена и дека има ранливости.
Интел
Но, проблемите одат понатаму за компанијата. Бидејќи има и тројца акционери кои презедоа правни активности против тоа. Бидејќи некои членови на одборот на директори не ги исполниле своите обврски. Бидејќи тие не презедоа активности во врска со операциите со приватни информации. Затоа, јасно е дека оваа бројка од 32 тужби може да биде многу поголема во текот на следните неколку недели.
Значи, компанијата се чини дека се соочува со многу сериозна ситуација. Интел сè уште не ги процени загубите што може да ги имаат овие тужби.. Иако сигурно акционерите на компанијата не се задоволни во овие ситуации. Но, недостатокот на транспарентност е нешто што многу ги осудува.
Откако беа откриени Meltdown и Spectre, проблемите не престанаа да се случуваат за Intel. Иако, лошото управување од страна на компанијата во целата оваа ситуација е нешто што не помогна ниту во тоа. Значи, ќе мора да видиме како реагираат на овие барања и дали ќе има судски процес или ако напротив ќе постигнат економски договори со овие луѓе.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.