Италијанските власти ќе ги испитаат „Епл“ и „Самсунг“ за планирана застареност

батерија-самсунг

Момчињата Купертино влегоа во неред, од кој ќе им биде тешко успешно да излезат без да им влијае на имиџот посветувајќи се на успорете ги постарите iPhone телефони преку софтвер, тврдејќи дека батеријата не била во оптичка состојба и тие сакале да продолжат да го нудат најдоброто можно корисничко искуство.

На овој начин, наместо уредот одеднаш да се исклучи кога батеријата е лоша, Apple воведе скриена опција во iOS 10.2.1, која ги намали перформансите на уредите со овој вид проблем. Сите теоретичари на програмирана застареност видоа како нивните теории се потврдени и што ги принуди скоро сите земји да преземат правни активности против Епл.

Додека во некои земји тие се фокусираа само на тужба и истрага на „Епл“, откако ја препознаа оваа практика без претходно да ги информираат корисниците, во Италија, можеме да видиме како властите исто така сакаа стави го Самсунг во торбата, компанија што тврдеше дека не ја спроведува оваа практика неколку дена откако Епл го објави тоа на четирите ветрови.

Но, се чини дека во Италија немаат доверба и властите отворија истрага против двете компании. Епл-работи нема пресврт затоа што компанијата го потврди тоа, но Самсунг во теорија потврди дека нема. Beе чекаме да видиме како се развиваат овие судски процеси, особено во случајот на Самсунг, за да видиме дали на крајот Корејците го претрпеа истиот неуспех. Она што е јасно е дека момчињата Купертино Тие видоа како нивниот имиџ е многу нарушен за оваа еднострана одлука, и веќе го направи првиот чекор, наведувајќи дека во следното ажурирање на iOS, тој ќе понуди опција повторно да го користите уредот при максимални перформанси, иако работата на батеријата не е идеја.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.