Како да знам каков хард диск имам?

видови хард дискови

¿Како да знам каков хард диск имам? До пред неколку години, на ова прашање ќе беше многу лесно да се одговори, бидејќи повеќето персонални компјутери размислуваа само за тврд диск од типот IDE; Се разбира, оваа ситуација се појави ако имавме конвенционален компјутер со Виндоус, може да има одредени разлики во Mac и каде, корисникот може да избере SCSI тврд диск за да добие поголема брзина при пренос на податоци.

Во денешно време, многу е тешко за нас да зборуваме за хард диск од типот IDE како што предложивме во претходниот пасус, бидејќи тие беа заменети брзо и лесно со други многу побрзо, со различна технологија и со поголем капацитет за складирање. Како и да е, ако имате компјутер и сакате да имате дополнителни информации за хард дискот, тогаш ќе ви препорачаме неколку трикови, а исто така и одредени алатки што можете да ги извршите за да ги прегледате овие информации.

Како да знам каков хард диск имам во Виндоус

Ако работиме во Виндоус, постои многу лесен начин да можеме прегледајте ги карактеристиките на нашиот хард диск "на прв поглед"; Ние не се осврнуваме на „управувачот со дискови“, туку на „оптимизаторот“ на истиот. За да можете да го примените овој трик, ви предлагаме да ги следите следниве чекори:

 • Изберете го копчето Windows Start од долниот лев агол.
 • Во полето за пребарување напишете «Оптимизирате»(Под претпоставка дека имате англиски оперативен систем). Ако го имате на шпански, побарајте «Оптимизирај единици»
 • Изберете ја алатката Windows од прикажаните резултати.

Веднаш ќе се отвори прозорецот или интерфејсот на оваа алатка, што всушност ќе се појави оној што ќе ни помогне да ги оптимизираме нашите хард дискови. Без да мора да ја извршувате оваа задача (иако би можеле да ја користите во кое било друго време), на врвот на интерфејсот ќе ја најдете листата на сите хард дискови инсталирани во персоналниот компјутер.

Оптимизатор на диск во Windows за да знаете што имам хард диск

На сликата од екранот што претходно ја предложивме ќе имате можност да ги забележите овие хард дискови и каде, втората колона го означува типот на кој одговара секоја од нив. Лесно можеме да го идентификуваме оној што има SSD технологија, не претставувајќи ја истата состојба за другите наведени таму, иако е лесно да се разјасни дека тие можат да бидат од типот S-ATA, бидејќи е многу тешко за типот SSD коегзистираат во компјутер. со еден IDE.

Сега кога знаете како да знам каков хард диск имам во Виндоус, ќе видиме други методи за да добиеме повеќе информации за нашиот HDD или SSD модел.

Формат на надворешен хард диск
Поврзана статија:
Претворете го внатрешниот хард диск во надворешен

Специјализирани информации за нашите хард дискови во Виндоус

Трикот што го споменавме погоре ќе ни понуди само општи информации за нашите хард дискови, односно видот на технологијата и затоа приклучокот што тие би можеле да го користат во рамките на нивната структура. Ако она што го сакате е да дознаете како да знаете кој хард диск го имам на мојот компјутер за да добиете поспецијализирани и технички информации за вашиот HDD или SSD, ви предлагаме да користите која било од двете алатки што ќе ги споменеме во овој момент.

Пириформен спецификат

Пириформен спецификат Тој е еден од нив, кој може да го преземете целосно бесплатно (сè додека не барате поддршка) од нејзината официјална веб-страница. Кога ќе го извршите во интерфејсот на алатката, ќе бидат прикажани сите хард дискови што се поврзани со вашиот персонален компјутер.

Како да знам каков хард диск имам со Speccy

Фаќањето што го поставивме во горниот дел ни го покажува секој од овие хард дискови, но, со специјализирани информации; Токму таму ќе можеме да видиме дали ќе бидат од типот SATA и брзината на пренос што ја имаат.

CrystalDiskInfo

CrystalDiskInfo е друга интересна алатка што можете да ја користите целосно бесплатна; Од веб-страницата за преземање, можете да изберете помеѓу верзијата што ќе ја инсталирате на Виндоус или лаптопот, а последниот е најпрепорачан за да не мора да оставате записи за неговата употреба во Виндоус.

CrystalDiskInfo за да го добијам моделот на тврдиот диск што го имам

Иако оваа алатка ни нуди и специјализирани информации, но тоа е малку поразбирливо од она што гореспоменатите можат да ни го понудат. Тука имаме можност да го видиме типот на хард диск, брзината на читање и пишување, неговите перформанси, моменталната температура на која се наоѓа, времето кога е вклучено меѓу многу други податоци.

клонира хард диск
Поврзана статија:
Како лесно и брзо да се клонира хард дискот

Без оглед на вашата потреба кога станува збор знаете важни информации за вашите хард дискови, Било која од трите алтернативи што ги спомнавме во оваа статија може да биде многу корисна. Се надеваме дека ги решивте вашите сомнежи и веќе знаете како да знам што имам хард диск инсталиран на компјутерот.

Дали знаете повеќе методи за да дознаете? Известете не!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   лало dijo

  многу добро јас сириско. Ви благодарам!

 2.   Не Рој dijo

  Рој се зачуди

<--seedtag -->