Како автоматски да го внесете серискиот број на MS Office

сериски број за Microsoft Office

Серискиот број што се користи за легално инсталирање на Microsoft Office и секој негов модул, обично е составен од неколку карактери што за многу луѓе, досадно е да мора да пишувате во соодветниот простор.

Замислете оваа задача да треба да ја извршува лице кое управува со голем број персонални компјутери, бидејќи сите тие ќе мораат да инсталирајте го Microsoft Office со истиот сериски број. Постојат неколку трикови што можеме да ги искористиме за да се регистрира серискиот број автоматски и затоа не бараме негова употреба при инсталирање на овој канцелариски пакет на персонален компјутер.

Бидејќи разумот избегнувајте пишување на серискиот број на Microsoft Office

Ние веќе споменавме една од причините на врвот, можејќи да споменеме друга со која се наоѓаат многу луѓе во кое било дадено време. Серискиот број обично се печати на кутијата за пакувања и во исто време, тој може да биде заглавен некаде на случајот со персоналниот компјутер. Со текот на времето, овој сериски број може да стане нечитлив, што практично би оневозможило ефикасно да го спроведуваме процесот на инсталација.

Триковите што ќе ги споменеме следно бараат корисникот да ги копира апсолутно сите датотеки и папки од CD-ROM-уредот што ги има во овој Microsoft Office, на некое место на тврдиот диск; Посоодветен начин што исто така би можеле да го препорачаме е да се обидеме да ја пренесеме целата содржина на овој инсталер во ЦД-РОМ (апсолутно сите внатре) на USB-придвижување со некои од многуте алатки што ги спомнавме на овој блог. Откако таму, датотеките што ќе треба да ги манипулираме сега можат лесно да се „Уредуваат“

Работа со Microsoft Office XP или 2003 година

Ако постапивме погоре наведениот начин, тогаш веќе имаме можност да пребаруваме и да најдеме неколку елементи што ќе ни помогнат да ја извршиме оваа задача; за оваа специфична верзија на канцеларискиот пакет, корисникот мора да се движи до папката:

Датотеки -> Поставување

Еднаш таму ќе најдете датотека наречена "Setup.ini" и на кое, треба да го изберете со десното копче на глувчето за да ги изберете неговите „Карактеристики“; од таму, мора да ја отстраните ознаката на која ќе пишува „само за читање“ за да можеме да извршиме секаков вид измена.

Сега треба да ја отвориме датотеката само со помош на "Бележник", а потоа треба да одиме во делот "опции". Следно, ќе поставиме мала слика од екранот што практично ви кажува што треба да направите.

01 сериски број за Microsoft Office

Како што можете да видите, вметната е линија со „PIDKEY = ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXY“, каде вредноста треба да се замени со соодветниот сериски број и без вклучување на „цртички“ (-); Кога ќе го зачувате документот, можете да ја извршите инсталацијата и ќе забележите дека од вас нема да биде побарано да го напишете серискиот број.

Работа со верзии на Office 2007, 2010 или 0 година

Повисоките верзии на Microsoft Office треба да се третираат на сосема поинаков начин од оној што го споменавме во претходната алтернатива; Ова е затоа што папката во која се наоѓа датотеката што треба да се уредува е различна, што ќе зависи од бројот на верзијата на канцеларискиот пакет што го имаме. Ако извлековме содржина во папка на тврдиот диск или во најдобрите случаи, ние го префрливме на USB pendrive, ние мора да се движиме внатре за да најдеме директориум многу сличен на следново:

  • ProPlusr.WW
  • Стандарден. WW
  • Про.WW
  • HomeStudentr.WW

02 сериски број за Microsoft Office

Всушност, папката што ни е потребна сега треба да има завршен „WW“, така што е лесно да се лоцира. Внатре во него постои датотека со име "config.xml", на кој ќе треба да го отвориме со „Бележникот“ како што направивме во претходниот метод.

03 сериски број за Microsoft Office

Според сликата од екранот што ја поставивме во горниот дел, треба само да го пронајдете местото каде што веќе е претходно воспоставена линија со серискиот број, иако како „коментари“; за да ја отстраниме оваа одлика, само ќе треба избришете што се најде пред « и очигледно, изменете ги другите знаци според серискиот број што припаѓа на вашиот канцелариски пакет. Обрнете посебно внимание на сликата од екранот што ја поставивме погоре, бидејќи тука е „пред и потоа“ на сè што треба да направите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.