Како да ги зачувате резервните копии на WhatsApp пред да ги избришат

Апликацијата за пораки WhatsApp стана главна и единствена комуникациска платформа за многу луѓе, и секогаш кога ќе вестите за нешто лошо, секој дознава. Пред неколку месеци, Google и WhatsApp постигнаа договор, така што копиите од разговорите на WhatsApp, кои се зачувани во Google Drive, не зафаќаат простор во сметките на корисниците.

Оваа промена влијае само на корисниците на WhatsApp на Андроид, бидејќи податоците за конверзиите на WhatsApp на корисниците на iPhone се зачувани во облакот Apple iCloud, од каде големината на копијата на разговорите. Но, имаме лоши вести, бидејќи од денес, WhatsApp ќе започне да ги брише сите разговори, видеа и слики за кои не е направена резервна копија во последните 12 месеци.

На овој начин, ако не сте корисник кој се загрижил во одреден момент да ги направи соодветните резервни копии на сите разговори на WhatsApp, ќе видите како целата таа информација завршува избришана без можност за наплата. За да спречите тоа да се случи, сè додека паметен телефон управуван од Андроид, ќе мора да ги извршите следниве чекори за да направите резервна копија.

Како да направите резервна копија од WhatsApp

  • Откако ќе се најдеме во апликацијата, кликнете на три поени исправено се најде во горниот десен агол на екранот.
  • Следно, кликнете на Поставки> Разговори> Бекап.
  • Потоа кликнуваме на копчето Зачувај.

Откако направивме резервна копија, мора да ја воспоставиме фреквенција со која сакаме да се прават резервните копии. Ако тоа е нашата главна алатка за комуникација, мора да утврдиме дека апликацијата прави копија на целата содржина дневно.

Ако, пак, нормално ја користите апликацијата, можете да утврдите дека копијата се прави секоја недела или секој месец, во зависност од тоа дали сте заинтересирани во секое време имајте зачувана копија од сите разговори што ги имате преку WhatsApp.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.