Како да додадете додаток WhatsApp на заклучениот екран на Андроид

WhatsApp

Со цел да се користи оваа важна карактеристика како што е можноста да се стави графичка контрола WhatsApp на екранот за отклучување за директен пристап до вашите пораки, треба да имате Android 4.2 или повисок, бидејќи во овие верзии се поддржани графичките контроли.

Исто така, имајте на ум дека ако го активирате овој додаток WhatsApp, секој што има пристап до вашиот телефон Theе имате пристап до пораките од вашата омилена апликација за пораки, па затоа е нешто што треба да го знаете претходно.Muchos користете телефони со Android за комуникација преку популарна услуга за пораки наречена WhatsAppЗатоа, можноста за пристап до апликацијата веднаш во моментот кога уредот е вклучен, за некои може да биде од витално значење.

Првото нешто што треба да направите за да го активирате додатокот е да одите во поставките во WhatsApp а во категоријата известувања активирајте во „Известување за скокање“ опцијата „Секогаш прикажувај елемент за скокање“. Со ова, дури ќе добиете екранот да се вклучи во прикажување на предметната порака, останувајќи на заклучениот екран следниот пат кога ќе го отклучите.

Додаток за WhatsApp

На Андроид како стандард

АКО имате Android како стандард во кој било од уредите Nexus или ROM на AOSP, може активирајте додаток на заклучениот екран на WhatsApp.

  • Прво, мора да отидете во Поставки> Безбедност и во категоријата безбедност на екранот, активирајте ја опцијата за овозможување графички контроли.
  • Сега треба да отидете на заклучениот екран на терминалот и од центарот да направите страничен гест. Seeе го видите симболот +. Кликнете на него и изберете WhatsApp од списокот што ќе се појави.
  • Следниот пат кога ќе го вклучите уредот, ќе се појави графичкиот елемент WhatsApp. Ако од која било причина имате друг додаток на заклучениот екран, можете да изберете кој сакате да се појави како главен секогаш кога ќе го вклучите терминалот.

Галакси уреди

Ако имате Галакси уред со нова верзија од Android можете да пристапите до графичките контроли како стандардна верзија на Android.

  • Одете во Поставки> Заклучување екран> Опции за заклучување екран и активирајте ги кратенките, потоа притиснете каде што пишува кратенки и изберете WhatsApp од списокот.

Интересна опција за оние треба брзо да пристапите до пораките на WhatsApp без да мора да ги минувате претходните чекори за отклучување на апликацијата и потоа одење до лентата за известувања за пристап.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.