Како да ја активирате Cortana во Windows 10?

Гласовните асистенти претставуваат ново искуство во нашиот однос со уреди како паметни телефони и компјутери. Користењето на истите е едноставно како да му наредите на тимот за да се усогласи веднаш, заштедувајќи ни време да го направиме тоа преку интеракција со екранот. Во таа смисла, Ако сте корисник на оперативниот систем Мајкрософт, ќе ве научиме како да ја активирате Кортана во Windows 10 за да започнете со извршување гласовни команди.

Cortana е облогот на оние од Редмонд на пазарот за гласовни асистент и неговото функционирање е прилично добро воопшто. Поради оваа причина, ќе коментираме за сè што треба да знаете за неговата употреба и активирање.

Што е Кортана и за што служи?

Cortana

Пред да влезете во материјалот за тоа како да ја активирате Cortana во Windows 10, потребно е да се знае апликацијата и која е нејзината цел во системската околина. Како што споменавме претходно, гласовните асистенти претставуваат ново искуство во нашата интеракција со уредите. Веќе не е потребно, на пример, да се отвори апликација за пораки, да се избере контакт, да се напише текст и да се испрати. Ќе биде доволно да ги означите инструкциите на мобилниот или компјутерот преку вашиот глас и сè ќе се изврши автоматски.

Во оваа смисла, Cortana е гласовен асистент дизајниран од Microsoft за околината на Windows и нејзиниот потенцијал не застанува на обезбедување нова алтернатива за интеракција со системот. Дополнително, Има фактор на пристапност кој им помага на корисниците со одредени ограничувања да го користат компјутерот понепречено.

Во рамките на задачите што можете да ги извршувате со Cortana, ќе најдете сè, од поставување прашања во пребарувачот, до испраќање пораки, е-пошта и проверка на времето.. Сето ова без да мора да го допираме глувчето или тастатурата, сепак, за да го постигнеме, ќе треба да ја активираме програмата.

Како да ја активирате Cortana во Windows 10?

Како да ја активирате Cortana во Windows 10 е еден од наједноставните процеси што можеме да ги спроведеме во системот. За да започнеме, мора да го овозможиме копчето за гласовниот асистент и за ова, мора да кликнете со десното копче на празното место на лентата со алатки. Ова ќе прикаже мени, каде што мора да кликнете на опцијата „Прикажи го копчето Cortana“.

Прикажи го копчето Cortana

Копчето за кое станува збор веднаш ќе се појави веднаш до менито за почеток. Кликнете на неа за да ја отворите главната страница каде што ќе треба да се најавите со вашата сметка на Microsoft.

Најавете се на Кортана

Потоа ќе мора да ги прифатите одредбите и условите на алатката и можете да почнете да ја користите.

Услови и правила на Cortana

Прозорецот на Кортана ќе ја прикаже иконата што ја претставува и во долниот десен дел ќе го видите копчето за микрофон што мора да го оставите притиснато за да му дадете наредби на асистентот.

Интерфејс на Кортана

Слично на тоа, кога сте во кој било друг прозорец и сакате да го користите, можете исто така да ја притиснете комбинацијата на копчиња Windows+C за да го отворите интерфејсот.

Како да се оневозможи Cortana?

Доколку сте пробале Cortana во Windows 10 и не сте задоволни, можете да продолжите да ја оневозможите. Процесот е доста брз и започнува со кликнување на иконата Cortana која се наоѓа веднаш до Start Menu.

Ова ќе го отвори интерфејсот на гласовниот асистент, Кликнете на иконата од 3 вертикални точки што се наоѓа во горниот десен дел од прозорецот.

Одјавете се од Кортана

Ова ќе прикаже паѓачко мени каде што првата опција е „Одјави се“, кликнете на неа и Cortana повеќе нема да биде овозможена.

Што можете да направите од Кортана

Како што споменавме претходно, окупирањето на Cortana е многу лесно и нејзиниот потенцијал ќе ви овозможи да ги извршувате задачите само со нивно нарачување. Во таа смисла, на пример, ако сакате да пребарувате на интернет за да дознаете колку е часот во Германија, се што треба да направите е да ги прашате, притоа притискајќи ја иконата на копчето. Ќе видите како асистентот го поставува барањето и веднаш ќе ни го покаже резултатот што го нашол.

Ако сакате да испратите порака преку WhatsApp, ќе треба само да кажете нешто како: „Cortana, прати порака до Лусија на WhatsApp, велејќи Здраво“. Исто така, можете да го сторите истото ако користите други апликации за пораки на вашиот компјутер. Друга одлична алатка на оваа алатка е да ги лоцираме датотеките што не знаеме во која папка сме ги зачувале. Наместо да трчате низ системот, можете да побарате од Cortana да ја пронајде датотеката со давање на нејзиното име.

Од друга страна, ќе имате можност да стартувате апликации користејќи гласовни команди. Ова е едноставно како притискање на иконата на копчето и барање од Cortana да ја отвори апликацијата што ја сакате. Исто така, ќе можете да пуштате музика, да креирате аларми, да правите белешки и да ги складирате во OneNote и многу повеќе.

Гласовните асистенти ќе продолжат да ги подобруваат своите перформанси со текот на времето, имајќи предвид дека голем дел од корисниците ги вклучиле во нивните навики за користење при интеракција со нивните уреди. Така, се исплати да се знае што можат да донесат на маса за веднаш да почнат да го искористуваат најдоброто од тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->