Како да ја видиме локацијата на која сме се фотографирале со нашиот телефон

Преглед на слики за локација iOS iPhone

Нашиот паметен телефон стана единствениот уред што го користиме за да ги зачуваме нашите најдобри моменти, без разлика дали е тоа во нашиот ден за ден или за посебни настани. Веќе една година, веројатно сте забележале дека секој пат кога ќе пристапиме до фотоапаратот на нашиот уред за прв пат, ова бара од нас дозвола за пристап до ГПС.

Секој пат кога нашиот паметен телефон ќе не побара директно, или индиректно преку апликации од трети страни, ќе ја дозволам локацијата, мора да и ја даваме сè додека е апликација за фотографирање, мора да ја даваме така што кога станува збор за снимање и видео, запишете ги координатите каде што е направено за да може да се консултираат со нив во иднина.

На овој начин, нашиот паметен телефон не само што ги евидентира податоците поврзани со фаќањето, наречени метаподатоци, туку и исто така ги чува координатите за локација каде што направивме снимање или видео. Благодарение на оваа функција, можеме да создадеме мапи со областите што ги посетивме, мапи каде што сите слики од истата област се групирани заедно.

Оваа функција е достапна и на iOS и на Android, како и обично, бидејќи тие се две различни платформи, начинот за пристап до овие информации, како и начинот на прикажување на локацијата е сосема поинаков. Но, не само што можеме да пристапиме до овие податоци директно од уредот со кој се направени снимките, туку исто така Ние исто така можеме да пристапиме до тие информации директно од компјутер со Windows или Mac.

Погледнете ја локацијата на фотографијата на Андроид

Без прибегнување кон апликации од трети страни, Андроид преку Google Photos, ни овозможува пристап до двете координати на GPS на слика за позицијата на картата. Процесот за прегледување на локацијата на мапа на фотографија преку Google Photos е како што следува:

Погледнете ги сликите на Android со локација

 • Прво на сите, ние мора да се отвори Google Слики и кликнете на сликата за која сакаме да ги знаеме координатите.
 • Следно, кликнете на три точки лоцирани вертикално што ги наоѓаме во горниот десен агол на екранот за пристап до деталите на сликата.
 • Тогаш ќе бидат прикажани датумот и времето во кое го извршивме снимањето. Подолу, дмапа со локацијата и веднаш под координатите. За да ја прикажеме мапата на цел екран со локацијата, само треба да кликнеме на неа.

Погледнете ја локацијата на фотографијата на iOS

На iOS, исто како и на Android, нема потреба да се прибегнувате кон апликации од трети страни да има пристап до координатите на сликата. За пристап до координатите, мора да ги извршиме следниве чекори:

Преглед на слики за локација iOS iPhone

 • Прво, мора да пристапиме до апликацијата Слики и кликнете на сликата од која сакаме да ја добиеме локацијата.
 • Тогаш ја лизгаме сликата нагоре да ја знаете локацијата / адресата каде што е направено фаќањето, адреса прикажана веднаш под мапата со локацијата.
 • За да пристапиме до картата и да ја ставиме во контакт, ние мора кликнете на картата така што ќе се прикаже на цел екран.

Погледнете ја локацијата на фотографијата во Windows

Прегледувајте слики за локација во Windows

 • Прво, мора да кликнеме двапати на фотографијата, така што прегледувачот на апликации за Windows ја отвора сликата.
 • Следно, го ставаме глувчето над сликата и кликнуваме на десното копче. Меѓу различните прикажани опции, ние избираме Информации за датотеката.
 • На левата страна на сликата ќе бидат прикажани информациите за локацијата на сликата за која станува збор.

Погледнете ја локацијата на фотографијата на Mac

Ако сликата од која сакаме да ја добиеме локацијата е достапна на нашиот Mac, а не на нашиот iPhone, исто така можеме брз пристап до знаење на локацијата, извршување на чекорите што ги детализираме подолу.

Прегледувајте слики од локација на Mac macOS

 • Прво на сите, ние мора да ја отвориме сликата од која сакаме да ги добиеме податоците за локацијата преку апликацијата Преглед
 • Откако ќе ја отвориме сликата, мора да кликнеме на Алатки> Покажи инспектор, сместена во горната лента со менито.
 • Во лебдечкиот прозорец што ќе биде прикажан подолу, мора да кликнеме внатре во опцијата GPS, за прикажување на координатите на GPS заедно со мапа на локацијата.

Оневозможете ја локацијата на камерата на Андроид

Оневозможете ја локацијата на камерата на Андроид

Процесот во Андроид за ограничување или ограничување на дозволите што ги имаат апликациите, е исто за да може да се отстрани пристапот до апликацијата Камера, па ако претходно сте пристапиле до дозволите на апликациите што сте ги инсталирале, ќе го знаете методот за да го направите тоа, метод што, и покрај тоа, го детализираме подолу.

 • Прво, мора да пристапиме до подесувања на нашиот уред.
 • Следно, пристапуваме до менито апликации и ја бараме апликацијата Камера.
 • Со кликнување на апликацијата Камера, тоа ќе ги покаже сите дозволи што ги има оваа апликација во нашиот систем. Треба само да го отштиклираме прекинувачот Локација.

Мора да го имате на ум тоа ако користиме друга апликација за фаќање Во нашиот паметен телефон Андроид, ние исто така мора да го елиминираме пристапот до локацијата, бидејќи во спротивно ќе ги зачува координатите на сите фотографии што ги правиме. Во овој случај, не користејќи друга апликација која не е мајчин на Google, го оневозможив пристапот до локацијата на единствената апликација што ја користам.

Оневозможете ја локацијата на камерата на iOS

Оневозможете ја локацијата на камерата на iOS

Ако во кое било време, не сакате вашиот iPhone да ја сними локацијата на сликите што ги снимате, можеме директно да го оневозможиме пристапот на камерата до нашата локација. Сепак, ова не е добра идеја, бидејќи е малку веројатно дека секогаш ќе сакаме да избегнеме складирање на локацијата на нашите слики. Во оваа смисла, iOS ни нуди три различни опции: никогаш, прашај следниот пат и кога ќе се користи апликацијата.

За да пристапите до трите опции што iOS ни овозможува да ги воспоставиме за постојано снимање на нашата локација кога фотографирате, никогаш не правете го тоа или не прашувајте секогаш кога ќе ја отвориме камерата, ние мора да ги извршиме следниве чекори:

 • Пред сè, пристапуваме до подесувања од iOS.
 • Следно, кликнете на Заштита на податоци. Во рамките на приватноста, пристапуваме Локација.
 • Во рамките на Локацијата, пристапуваме до опцијата Камера. Овој дел ќе ги покаже трите опции што iOS ни ги нуди во врска со регистрацијата на фотоапаратот: никогаш, прашај следниот пат и кога ќе се користи апликацијата.

Ако не сакаме секогаш да ја чуваме локацијата на фотографиите што ги правиме, но не сакаме да престанеме да ја користиме во некои прилики, најдобрата опција што можеме да ја утврдиме е втората: прашајте следниот пат. Со избирање на оваа опција, камерата на нашиот уред nYouе ве праша секогаш кога ќе го отвориме, дали сакаме да го користиме GPS-от на нашиот iPhone за да ја снимите вашата локација.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.