Како да ја смените резолуцијата на екранот во Windows со кратенки на тастатурата

промена на резолуцијата на екранот во Windows

Постојат моменти кога треба да ја смениме резолуцијата на екранот во нашиот оперативен систем Виндоус, ситуација што може да вклучува одредено време што во ниту еден момент не претставува едноставен чекор што треба да се следи.

Во зависност од компјутерот што го имаме, постојат одредени фирми за производство кои тие обично земаат дополнителни опции во контекстното мени што треба да изберете кога ја менувате резолуцијата на екранот во Windows. Општо, ова вклучува да треба да ја внесете конфигурацијата на екранот, последователно да треба да ја избереме резолуцијата со која сакаме да работиме. Ако сакате да имплементирате мал трик заснован на кратенка за тастатураПрепорачуваме да го следите нашето упатство за да можете да ја менувате резолуцијата на вашиот екран во кое било време и според големината што ја сакате.

Програмирајте кратенка за тастатура за промена на резолуцијата на екранот во Windows

Во многу блогови и форуми на Интернет ќе најдете информации за овој аспект и за тоа каде се препорачува на корисникот да изврши одредени измени во уредникот за регистри на Windows; она што сега ќе го посочиме ќе биде поддржано од едноставна алатка, што можете преземете од овој линк. Мора да го преземете и подоцна да го инсталирате во Windows, успевајќи да го забележите тоа подоцна е сместена мала икона во форма на мајмунr на лентата со алатки за оперативниот систем.

резолуции на екранот во Windows

Кога ќе кликнете на оваа икона, самиот интерфејс на алатката ќе се отвори, каде Сите резолуции ќе се појават во многу лесно разбирлив список. Секоја од овие резолуции е онаа што ја поддржуваат вашиот компјутер и оперативниот систем Виндоус истовремено; покрај нив ќе најдете мала опција што вели «Променете«, Копче што мора да го изберете за да доделите нова кратенка на тастатурата. Ако не сакате да ги промените овие податоци, можете да ги користите оние што доаѓаат стандардно со алатката; Откако ќе ги прифатите промените, само треба да ја повикате секоја од овие резолуции со програмираните кратенки на тастатурата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.