Како ќе работи OneDrive откако ќе се смени името SkyDrive?

OneDrive

Во моментов, голем број покани за е-пошта почнуваат да пристигнуваат до различните сопственици на сметка на Outlook.com и каде, официјално објавено на OneDrive; ако одите во вашето сандаче, ќе имате можност да го прегледате ова известување.

Значи, ако се точни сите гласини што беа споменати некое време за OneDrive, ова е прецизниот момент кога треба да започнеме со истражување на облак услугата на Microsoft да се знае дали сè што е ветено е вистина или не. Меѓу споменатите неколку функции, онаа во која ќе имате можност да користите папка за споделување со голем број корисници е онаа што може да привлече внимание на многу луѓе.

Нашите први чекори со OneDrive

Со цел да ја направиме идејата за она што ќе се обидеме да ја споменеме во оваа статија многу јасна, ја започнавме нашата сметка на Outlook.com, автоматски сме се сместиле во сандачето.

Одлики на Onedrive 01

Сликата што претходно ја предложивме ни го покажува само интерфејсот Outlook.com; таму ќе имаме можност да се восхитуваме на порака од Microsoft со икона што се однесува на фактот дека доаѓа од «доверлив испраќач». Ако кликнеме на превртената стрелка горе лево (веднаш до пораката Outlook) ќе најдеме мало изненадување.

Одлики на Onedrive 02

Таму можеме да му се восхитуваме на истиот интерфејс како и секогаш, односно тоа последна е плочката SkyDrive; но оваа ситуација е чисто привремена, бидејќи штом еднаш кликнеме на наведената плочка, тоа ќе го смени името.

Одлики на Onedrive 03

Откако ќе се најдеме во OneDrive (што автоматски го менува своето име), ќе најдеме видео за презентација што го предложи Microsoft. Ако повторно кликнеме на превртената стрелка што сега е веднаш до името на OneDrive, ќе најдеме друг интерфејс.

Одлики на Onedrive 04

Заеднички папки на OneDrive

Во различни вести на Интернет, оваа состојба е спомената, односно дека OneDrive ќе претстави посебна папка во рамките на интерфејсот. Исто може да се сподели на различни контакти и корисници на различни начини, што исто така може да се администрира сè додека оригиналниот сопственик ги понудил соодветните овластувања. Сакавме да ја тестираме оваа функција и за ова ги следевме следниве чекори:

  • Кликнуваме на копчето Креирај.
  • Ние избираме Папка и ставивме какво било име.
  • Ние кликнуваме на синото копче што вели Креирај.

Одлики на Onedrive 06

Со овие чекори што веќе ги следевме ќе имаме нова папка со името на Тест; ако кликнеме на малото поле што се наоѓа кон горната десна страна, ќе се активираат нови функции во лентата со алатки (горниот дел).

Одлики на Onedrive 07

Од овие опции мора да ја избереме онаа што вели Управувач, што ќе донесе уште неколку опции. Од нив сега ќе го избереме оној што вели Својства.

Одлики на Onedrive 08

Beе можеме да забележиме дека кон десната страна има неколку карактеристики на оваа папка. На пример, во делот на Споделувањето на оваа папка е дефинирано како приватно бидејќи можеме само да го погледнеме.

Одлики на Onedrive 09

Ова може да се промени ако кликнеме на врската што вели Сподели, што ќе донесе друг прозорец.

Одлики на Onedrive 10

Таму ќе имаме можност да започнеме со пишување е-поштата или името на контактите на нашите списоци, на кого ќе поканиме да ја видат содржината на оваа папка.

Кон десната страна има уште една многу интересна опција, за која се зборува «Добијте врска»; Со овие информации во наши раце, можеме да ги испратиме по е-пошта до сите пријатели што сакаме да ја прегледаме содржината на овој директориум, иако претходно треба да им дадеме дозвола со внесување на е-пошта, како што е споменато погоре, и во соодветното поле.

Направивме мало истражување на некои од аглите на една од новите функции што OneDrive ни ги нуди предложени од Мајкрософт, има многу други што сигурно ќе ги препознаеме откако ќе се послужиме, оваа облачна услуга која го смени името од SkyDrive .


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.