Како ќе функционира офлајн видеата на YouTube?

лого на YouTube

На Blumex, пред неколку месеци, ве известивме дека YouTube одлучи да ги остави своите мисли и да го смени начинот на размислување, дозволувајќи им на корисниците на мобилни уреди да можат да играат видеа без Интернет врска. Политиката на оваа услуга на Google неколку месеци порано беше дека не можете да скриете видео на кој било уред, па затоа принудуваше апликации како на пр МекТуб да се ажурира за да се елиминира оваа функција што YouTube ја усвојува години подоцна: гледање видеа без интернет-врска 2 дена.

И тоа е тоа, како што коментира мрежата Сè што е Д, Партнерите на YouTube веќе добија е-пошта во која тимот на YouTube им кажува за оваа нова опција за офлајн видео. По скокот, ќе ви ги оставам клучните идеи за тоа како работи оваа нова опција и самата е-пошта.

Клучните точки на офлајн видеата што ги нуди YouTube

Како што ќе можете да видите подоцна, YouTube ги олесни своите политики за приватност на видеата што им овозможува на корисниците да гледаат какво било видео на YouTube (освен ако корисникот не го дозволи тоа) без фиксна Интернет врска најмногу 48 часа. Ајде да видиме неколку интересни точки на оваа одлика што ќе пристигнат на мобилните уреди во ноември:

  • Достапност: Е биде достапна во која било апликација на YouTube со најновата верзија што ќе биде лансирана во ноември.
  • Кои видеа?: Можеме да гледаме секаков вид на видео, освен канали за плаќање и видеа што ја немаат активирана оваа функција (ако тоа го сака сопственикот).
  • Како ?: Едноставно со кликнување на „Додади на уредот“ можеме да уживаме во видеото онолку пати колку што сакаме 48 часа.

Тука ја имате самата е-пошта:

Почитуван партнер:

Ви пишуваме за да ве информираме за новата функционалност закажана за објавување во ноември, што влијае на вашата содржина. Оваа функционалност е дел од тековните промени за да им се дадат на корисниците повеќе можности за уживање во видеа и канали на мобилниот YouTube. Функционалноста работи во живо со овозможени сите партнери, но ако сакате, можете да ја оневозможите сега. Подолу има повеќе информации за функционалноста и упатства за тоа како да го оневозможите.

Што се случува

Во апликацијата YouTube, корисниците ќе можат преку функционалноста „додавање на уредот“ достапна во видеата и плејлистите, да назначат одредена содржина што може да се гледа за краток временски период кога не е достапна Интернет-врска. Со ова, ако корисникот доживее загуба на поврзаност, тој сепак ќе може да ги гледа видеата што ги додал на своите уреди за ограничен период до 48 часа. Ако уредот е присутен повеќе од 48 часа, содржината нема да може да се гледа офлајн сè додека уредот не се поврзе повторно. Откако ќе се поврзе, офлајн прозорецот се освежува и прегледувачот може повторно да ја види содржината.

Како работи за гледачите?

Од страницата за прегледување преку функцијата „додавање на уредот“, гледачите ќе можат да назначат одредена содржина што може да се гледа за краток временски период кога немаат поврзување. Додека корисникот веќе нема поврзаност, тој ќе може да ги прегледува видеата и плејлистите што ги додал на нивниот уред со пристап до видеата преку делот „на уредот“.

Како работи за партнерите: совети и статистика?

Рекламите на Google ќе се прикажуваат во однос на содржината и прегледите ќе бидат додадени на вкупниот број. Имајте предвид дека другите формати на реклами што нема да бидат поддржани и видеата за изнајмување или купување нема да бидат вклучени во оваа функционалност.
Целата содржина е активирана. Но, можете да го оневозможите сега.

Повеќе информации - YouTube ќе ви овозможи да гледате видеа офлајн од ноември

Извор - Сè што е Д


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.