Канскиот филмски фестивал става вето на учеството на филмови од стриминг услугите

Минатата година, некои филмови се произведени за главните видео сервиси, тие успеаја да освојат важни награди на некои фестивали, дури и создавање на специјални категории за содржина креирана исклучиво за овој вид платформа и навестување дека овој вид на филм може да има ветувачка иднина во индустријата.

Ништо не може да биде подалеку од вистината. Минатата година, Нетфликс се натпреваруваше во Кан со филмовите Окја и Приказните Мејеровиц, со кои ја откри кутијата на Пандора меѓу најчистите во кино, особено меѓу француските медиуми, бидејќи тие филмови не беа објавени во киносалите, тие не треба да можат да учествуваат на Канскиот филмски фестивал, и затоа не во ниедна друга.

За да избегнете дека секоја година луѓето зборуваат за истата работа и дефинитивно да ја затворат темата, фестивалот во Кан ги смени своите правила така што само филмовите што претходно беа обучувани во француските кина, можеа да учествуваат на фестивалот, нешто што и Нетфликс и другите видео-сервиси за стриминг, логично, не планираат да го направат на краток рок, а уште помалку на долг рок.

Но, тоа не значи дека великаните не можат да ги прикажуваат своите филмови за време на Фестивалот, иако тие не влегуваат во натпреварот. Во моментов, фестивалот во Кан е првиот што презеде иницијатива во врска со ова, но се надеваме дека тој ќе биде единствениот и дека со текот на времето, ќе биде принуден повторно да ги смени основите на натпреварот, бидејќи во иднина од многу одлични филмови, и не толку одлични, може да помине низ стриминг видео услуги.

Да се ​​надеваме дека останатите филмски фестивали нема да го изберат патот по кој се чини отишол Кан, бидејќи преку овој медиум може да се најде многу квалитетен материјал чија единствена опција да бидат во можност да ги произведат своите филмови е преку овој вид платформа многу поотворено и подготвени да се обложат на нови таленти.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Режим Мартинез Палензуела САбино dijo

    Конкуренцијата е добра за сите области, освен за филмот и ТВ, кои треба да бидат монопол на просечноста.

<--seedtag -->