Sonos Arc, кога совршеноста доаѓа во форма на звучна лента

Пред нешто повеќе од една недела, Сонос започна битка со новини, вклучувајќи го и новиот „Сонос лак“, звучна лента што дојде да го замени Сонос Пајбар. Токму тука се отклучивме и ви ги кажавме нашите први впечатоци за производот, и сега пристигнуваат конечните заклучоци.

Ви донесуваме детален преглед на новата репер звучна лента, Sonos Arc. Останете со нас затоа што имаме видео во кое ви ги покажуваме неговите можности, како додаток ќе се фокусираме на сите детали, најдобри и најлоши, од нашето корисничко искуство.

Како и секогаш, на врвот на оваа статија ви оставаме линк за да можете да ја видите на видео нашата исцрпна анализа на новата лента Сонос, ако наместо тоа сакате да знаете како е конфигурирана или каква е содржината на полето, во ОВОЈ ЛИНК Ние ви оставаме апсолутно сè. Од друга страна, ако веќе сте потполно сигурни, Новиот Sonos Arc можете да го купите на Амазон по најдобра цена и со целосни гаранции.

Дизајн: Успешно достигнување

Е биде тешко да се поверува на сè што е внатре кога ќе ги знаете техничките карактеристики. Иако ќе се согласиме дека се соочуваме со производ што мери не помалку од 1141,7 mm долг, 87 mm висок и 115,7 mm длабок. Тој е екстремно долг и екстремно тенок. Секако, не забораваме дека тежи 6,25 кг, брзо сфаќате штом ќе се обидете да го отстраните од кутијата.

Фактот дека аудио производот тежи многу е генерално добра вест, во случај на Sonos Нивните уреди не се особено лесни и покрај нивната поликарбонатна конструкција, но најголемиот дел од вината е во висококвалитетните метали во внатрешноста насочени кон испорака на звук каков што одговара.

Лакот на Сонос работи особено добро под телевизорите што се околу 50 инчи, имаме целосно овална микро-перфорирана поликарбонатна кутија (вкупно 76.000 дупки), иако на дното имаме рамна силиконска основа Тоа и помага на нејзината стабилност и дава јасен звук. Достапен во две бои: Црна и бела, овој Sonos Arc додава на дизајнот на брендот.

Имаме два LED индикатори, еден во централниот дел со IR сензор за далечинскиот управувач што ќе нè извести за промените во поставувањето, како и LED индикатор за активност за микрофонот крајно десно. Контролата на медиумите на допир останува во горниот центар и микрофонот каде што има свој ЛЕД.

Технички карактеристики и поврзаност

Ајде да одиме на друг дел каде што несомнено овој Sonos Arc нè потсетува дека е А. производ со премиум асортиман, Ајде да видиме што имаме внатре:

 • Твитерџии 3/3
 • 8 елипсовидни вуфери
 • 11 засилувачи од класа Д.

Сепак, ние исто така имаме мозокот што ќе го придвижи сето ова:

 • QuadCore 1,4GHz CPU A53 архитектура
 • 1 GB SDRAM меморија
 • 4 GB NV складирање

Резултатот е како што се очекуваше, компатибилност со Dolby Atmos и Dolby True HD. Очигледно веќе знаеме и други причини за вашата набавка:

 • AirPlay 2
 • Амазон Алекса
 • Помошник на Google

Што се однесува до поврзување Нема да пропуштиме апсолутно ништо, го истакнуваме оптичкиот аудио конвертер на HDMI 2.0 што е вклучен во пакетот:

 • HDMI 2.0 со технологија ARC и eARC
 • Оптички влез (претворен во HDMI)
 • 45/10 RJ100 етернет врска
 • 802.11bg WiFi со двојна лента
 • Инфрацрвен приемник
 • 4 микрофони со долг дострел

Звук: Сонос повторно го извади стапчето

Имаме звучна лента од 5.1 што можеме да го конфигурираме и како опкружувачки систем, како што е во нашиот случај. Користевме Sonos Arc под ТВ и два Sonos Ones за поддршка зад софата. Ние мора да потенцираме дека ни треба телевизор со HDMI ARC / eARC за да можеме да го исцедиме потенцијалот, бидејќи без оваа врска ќе го изгубиме скоро целиот шарм.

Лакот на Сонос идентификува што ќе емитува и совршено го обработува, резултатот е дека дијалозите не се изгубени, имаме целосна јасност во гласовите, и слушање музика и во филмови.

Ова не трпи кога ја креваме јачината на звукот на високо ниво, а песните со многу сложеност како „Боемски рапсодија на кралицата“ ни овозможуваат лесно да ги разликуваме сите гласови, инструменти и хармонија. Ова е кога брзо сфаќаме дека сме порано звучната лента со најдобар динамичен опсег што некогаш ја помина нашата тест-клупа.

 • Стерео PCM
 • Dolby Digital 5.1
 • Долби Дигитал +
 • Dolby Atmos

Иако, единственото „но“ што можевме да го најдеме е басот, иако можеме да го прилагодиме во EQ, очигледно не предизвикува „Wow“ ефект на останатите хармонии. Тие се добри, гласни и дупнати, но не на ниво на извонредност што би го испорачале со Sonos Sub.

Додадена вредност: Конфигурација и прилагодување

Зборуваме за малите прилагодувања што ги правиме секојдневно кога ќе го запознаеме производот подлабоко. Вечерните филмови, фудбалските попладне и празниците се тука. Овој Sonos Arc ни овозможува да уживаме во звукот на Dolby Atmos без да предизвикаме гнев кај соседот, да си поминеме убаво гледајќи како победи нашиот тим, па дури и да ја организираме забавата на векот во вашиот дом, секој момент има своја конфигурација:

 • Ноќен звук: Овој режим ќе ни овозможи да ги ограничиме звуците како експлозии и гласна музика од филмовите без да изгубиме малку содржина. Работи неверојатно добро.
 • Подобрување de дијалози: Многу пати звукот во позадина или музиката може да се мешаат во дијалозите на одредени филмови, Сонос добро го знае тоа и го подготвува овој режим што ќе обезбеди да не го изгубиме сценариото.

Освен тоа, апликацијата S2 dи оној за кој зборуваме ТУКА, вклучува едноставен, но ефикасен еквилајзер што ќе го прилагоди звукот на нашите вкусови.

Виртуелни асистенти и други услуги

Одличен додаток на Sonos Arc е токму тоа што имаме апсолутна компатибилност со тројцата одлични менаџери на паметниот дом: Apple HomeKit (AirPlay 2), Amazon Alexa и Google Assistant. Ние ви објаснивме во други прилики како да го контролирате вашиот дигитален дом со Sonos, а искуството со овој Sonos Arc беше на висина на задачата.

Откако ќе се додаде посакуваниот виртуелен асистент, во нашиот случај Amazon Alexa, Неговите четири микрофони со долг дострел ни овозможија да извршуваме дневни активности без никакви пречки, дури и кога Sonos Arc играше содржина со голема јачина:

 • Пуштете музика на Spotify
 • Вклучете и исклучете го паметното осветлување
 • Управувајте со ТВ-содржината и вклучете и исклучувајте

Границите ги поставувате вие ​​во овој поглед. Апликацијата S2 што ја видовме порано (ТУКА) веќе нè научи за што е способен. Главно уживавме во Spotify Connect, Apple Music и Sonos Radio со истата извонредност како и секогаш.

Мислење на уредникот и корисничко искуство

Имаме малку повеќе да кажеме за овој лак Сонос, мора да биде без сомнение ривалот да победи во звучните ленти, имаме разноврсност, звук со врвен опсег, поврзување и паметни карактеристики. Сонос повторно ги испроба звучните ленти со својот Arc и тие ќе бидат силно притиснати да му одолеат. Ако ви се допадна, можете да го купите ТУКА од 899 €, или на официјалната веб-страница на Sonos.

Сонос лак
 • Оценка на уредникот
 • 5 ratingвезден рејтинг
899
 • 100%

 • Сонос лак
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Квалитет на звук
  Уредник: 95%
 • Conectividad
  Уредник: 95%
 • Бенефиции
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 87%

Добрите

 • Минималистички дизајн, висок квалитет и прецизност, секогаш изгледа добро
 • Звук од врвен опсег, совршеност без повеќе
 • Висока поврзаност и дополнителни функционалности со апликацијата S2
 • Компатибилност на HomeKit, Alexa и Google Assistant

Contras

 • Басот, бидејќи е останат во тимот толку одличен, нè потсетува дека не би било лошо да се купи Sonos Sub
 • Цената може да биде забрана за обичниот човек
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.