Fire HD 10, таблетот на Амазон е обновен помоќен и брилијантен

Амазон продолжува да се обложува на демократизација на голем број сектори со своите основни производи, вака компанијата на Jeеф Безос лансираше неколку производи кои генерално се успешни поради нивната голема вредност за парите. Меѓу нив имаме звучници, е-книги и секако таблети.

Останете со нас и откријте зошто овие ефтини таблети на Амазон обично се бестселер и кои се нивните технички можности, дали сте заинтересирани да ги купите?

Како скоро секогаш, решивме да ја придружуваме нашата длабинска анализа со видео вклучено нашиот канал на YouTube, Во ова видео ќе можете да видите целосен unboxing за да ги разгледате содржините во полето за ова Amazo Fire HD 10. Се разбира, ние исто така правиме тестови за хардверот, за подеталните карактеристики, па дури и за неговите екран и неговите звучници, за тоа што видеото може да биде добро надополнување на читањето на оваа анализа. Не пропуштајте и оставете ни какви било прашања во полето за коментари.

Материјали и дизајн

Во оваа пригода, Амазон одлучи да не иновира воопшто, фирмата Jeеф Безос секогаш се определува за можеби претерано трезен дизајн и материјали кои, иако нема да го привлечат нашето внимание поради нивната деликатес, тоа ќе го сторат поради одличната отпорност до удари и гребаници. Истото се случи со овој Fire HD 10 од Амазон, кој се храни со останатите слични уреди на компанијата и затоа ни остава малку заоблени надворешни завршетоци за да ја придружуваме продолжената употреба, Мат црн и малку груб поликарбонат и само логото за насмевка на задниот дел на оваа голема таблета поради нејзината големина.

 • Fire HD 10 на Амазон се спушти од претходната верзија до 465 грама
 • Димензии: X x 247 166 9,2 mm

Имаме задна камера во горниот агол, на ист начин како што во горниот дел се наоѓаат сите врски и копчиња, USB-C приклучок, 3,5 mm приклучок Jack, две копчиња за јачина на звук и копчето за напојување. Од своја страна, панелот на екранот, кој не е миниран, има рамен дизајн кој помага во поставувањето на заштитници. Имаме камера за видео повици сместена на левата страна, ако ја користиме вертикално и во горниот централен дел ако го користиме хоризонтално, како што изгледа дека е наменето.

Технички карактеристики и поврзаност

Во овој дел, Амазон не се прослави со вклучувањето на најновата технологија и моќност за хардверот на овие уреди, туку со обидот да понуди тесна врска помеѓу квалитетот и цената. Во овој случај тие вклучија процесор осум јадра на 2,0 GHz чиј производител не го знаеме, иако сè укажува на тоа дека станува збор за Медиатек според нашата анализа. RAM меморијата расте на 3 GB вкупно додека се обложувате на простор од 32 GB или 64 GB во зависност од избраниот модел.

За да се поврземе имаме Двоен опсег WiFi 5, што покажа добри перформанси во нашата анализа и со мрежите од 2,4 GHz и со 5 GHz. Bluetooth 5.0 LE qВие ќе бидете одговорни за трансферот на звук за безжичните слушалки или звучници, сето тоа без да заборавите на приклучокот 3,5 мм приклучок што овој Fire HD 10 го вклучува во горниот дел.

Што се однесува до камерите, 2 MP за предната камера и 5 MP за задната камера што ќе ни помогне да се извлечеме од проблеми, да скенираме документи и ... малку друго.

Оперативен систем и корисничко искуство

Како што добро знаете, производите Fire на Амазон, без разлика дали се таблети или паметни ТВ уреди, имаат прилагодена верзија на Андроид, насочена кон корисниците на Амазон. Имаме Fire OS, Android слој кој нема Google Play Store, Како и да е, можеме да инсталираме АПК од кој било надворешен извор што сметаме дека е соодветен, бидејќи тие ќе бидат целосно компатибилни. Од своја страна, на Оперативниот систем му недостига bloatware над интегрираните апликации на Amazon и неговото подобрување во хардверот влијаеше на времето да се движи пофлуидно.

Од своја страна, имаме прелистувач што може да се подобри, кој можете брзо да го замените со Chrome доколку сакате. Покрај тоа, во продавницата за апликации Амазон можеме да пристапиме до верзиите на Нетфликс, Дизни + и остатокот од екипата на провајдери на аудиовизуелни содржини. Сепак, јас инсистирам на тоа дека инсталирањето АПК од надворешни извори е скоро обврска, за што нема никаква пречка.

Исто така, таблетата што се користи е јасно насочена кон конзумирање содржина, читајте, прелистувајте или гледајте видеа. Кога станува збор за играње видео игри, почнуваме да наоѓаме некои други проблеми со перформансите, што може да се очекуваат од споменатиот хардвер.

Мултимедијално искуство

Како што рековме претходно, ние се фокусираме на фактот дека ќе консумираме содржина, и затоа е важно да се анализираат перформансите што ги извршуваат овие задачи на Amazon Fire HD 10. Во овој случај, фирмата тврди дека ја зголемила осветленоста на екранот за 10% во споредба со претходната верзија, нешто што искрено забележува, што го прави попријатно да се користи на отворено. Сепак, не е дека имаме особено забележителна осветленост, што додава на недостаток на антирефлектирачки материјал значи дека можеме да имаме потешкотии на полно сонце, нешто што нема да биде вообичаено.

 • Големина Екран: 10,1 инчи
 • Резолуција: 1.920 x 1.200 пиксели (224 dpi)

Што се однесува до звукот, имаме сет од два добро поставени звучници кои ќе понудат компатибилност со Dolby Atmos покрај класичното стерео. Тие работат повеќе од правилно и нудат доволно гласен звук за уживање во видеа, филмови и музика.

Што се однесува до автономијата, без капацитет во mAh можеме да ви кажеме дека сме имале два до три дена употреба лесно, со што ја придружуваме неговата USB-C порта и вклучениот полнач од 9W што Амазон е доволно kindубезен да го вклучи во полето. Вкупно, околу 12 часа време на екранот.

Мислење на уредникот

Се наоѓаме со таблет од 10,1 инчи, измерен хардвер, како и неговата цена и интересна понуда насочена особено кон консумирање содржина, или од платформите што ги нуди самата Амазон или од надворешни провајдери. Неговата цена ќе биде околу 164,99 евра за верзијата од 32 GB и 204,99 евра за верзијата со 64 GB. Иако е точно дека во специфични понуди можеме да најдеме подобри готови таблети по слична цена од фирми како што се Чуви или Хуавеи, гаранцијата и задоволството што ги нуди Амазон може да игра важен адут во оваа проблематика. Таа е достапна од 26 мај на веб-страницата на Амазон.

Пожар HD 10
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
164,99
 • 80%

 • Пожар HD 10
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 65%
 • Екран
  Уредник: 70%
 • Перформанси
  Уредник: 80%
 • Камера
  Уредник: 50%
 • Автономија
  Уредник: 90%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Дизајн и материјали за кои се сметаше дека се спротивставуваат
 • Оперативен систем без подвижни садови
 • Подобрена поврзаност

Contras

 • Недостасува уште 1 GB RAM меморија
 • Цената ќе биде особено привлечна во понудите
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)