Станица за полнење DualSense и контролер DualSense за PS5 [Unboxing]

PlayStation 5 Reachе стигне до првите корисници кои успеаја да го резервираат на 19 ноември. Сепак, многу игри и додатоци се поместуваа напред една недела, за да не се заситат рутите за испорака или испорака. Во оваа насока, веќе добивме две од најважните додатоци на PS5 и сакаме да ви ги покажеме.

Откријте ја новата станица за полнење DualSense и контролерот PlayStation 5 DualSense. Запознајте се со нив многу детално во оваа детална анализа што ја направивме за нивните карактеристики и функционалности, дојдовме да ви кажам за нив за да знаете кои додатоци не можете да ги пропуштите при поставувањето.

Како и во други прилики, решивме да ја придружуваме оваа статија со интересна содржина во форма на видео. На нашиот канал на YouTube ќе можете да го најдете ова одблокирање на станицата за полнење DualSense и новиот контролер на PlayStation 5 DualSense, две додатоци што ќе ви го олеснат животот, без сомнение.

Препорачуваме да го посетите нашиот канал и така ја искористувате можноста да се придружите на нашата заедница на претплатници. На овој начин можеме да ви донесеме повеќе и подобри видеа и производи кои ќе ви го олеснат животот благодарение на нашата анализа.

Станица за полнење DualSense за PS5

Започнуваме со станицата за полнење, производ што многу го пропуштив за време на мојата фаза на PlayStation 4 и кој Sony конечно успеа да го реши. Првата разлика е во тоа што контролорот DualSense сега, покрај приклучокот за полнење USB-C од предната страна, вклучува и пинови за полнење помеѓу betweenојстиците.

Ова значи дека ќе можеме да ја вчитаме контролата во природна положба и, што е најважно, без да воведуваме елементи за абење како кабли и приклучоци. На овој начин, товарот се прави многу полесен.

Вака, благодарение на металните иглички што го опкружуваат џекот од 3,5 мм за слушалки ќе можеме да користиме станица за полнење крстена како далечински управувач и има две пружини што може да се повлечат. При поставување на контролите на Dual Sense, се вметнува мал цилиндар каде што ќе се приклучи 3,5ек од XNUMX мм за да се добие подобар зафат и ќе започне полнењето.

Ова полнење се врши преку прилично долг кабел што е вклучен во пакетот, а не преку USB-C. Кабелот доаѓа со сопствено напојување што замислуваме дека ќе биде подготвено истовремено да ги полни двете контроли.

 • Купете станица за полнење DualSense по најдобра цена> ЛИНК.

Кабелот е доволно долг и тенок, така што можеме да ја поставиме станицата за полнење DualSense каде што сакаме без да привлечеме премногу внимание. Оваа станица за полнење е дизајнирана на начин што совршено одговара на PS5 бидејќи формата неизбежно нè потсетува на предниот дел.

Има нелизгачка основа и истовремено е изработена од Piano Black пластика во центарот и груба бела пластика за страните. Вистината е дека станува збор за основа за полнење што е претставена со особено грациозен дизајн и ги задоволува потребите што ги имаа сите играчи.

Цената не треба да претставува проблем, а тоа е дека се соочуваме со релативно ефтин производ. Можете да го купите од 29 евра во вообичаените продажни места како што се Амазон (врска) или Ел Корте Инглес. Искрено, ми се чини една од додатоците што не треба да ја пропуштаме.

Особено со оглед на тоа што Сони конечно ја слушаше заедницата воведувајќи поприроден механизам за полнење. и тоа спречува контролите постојано да ги пробиваат приклучоците за полнење, нешто што беше доста вообичаено во DualShock 4, кои беа забележителни поради нивниот недостаток на издржливост.

Контролер на DualSense за PlayStation 5

Очигледно, кога купуваме PlayStation 5, тој доаѓа со контролер DualSense вклучен внатре. Всушност, PlayStation 5, покрај контролерот DualSense, вклучува и USB-A до USB-C кабел, нешто што нема да го најдеме кога ќе купиме DualSense контролер одделно, нешто што јас не го разбирам многу.

Приклучувајќи се кон трендот на намалување на технолошкиот отпад, Sony одлучи да не вклучува во полето DualSense повеќе од командата и упатството за употреба. Купивме дополнителна далечинска единица DualSense за да ја завршиме нашата станица за полнење DualSense.

Овој далечински управувач DualSense е изработен од црно-бела пластика, единствено издание кое моментално е достапно на пазарот. Главните копчиња станаа транспарентни и бели, оставајќи ги зад себе класичните бои (зелена, розова, црвена и сина). Лесниот заден дел ни ги покажува логото на Sony и USB-C портот.

 • Купете DualSense контролер за PS5 на Амазон> ЛИНК.

Jојстикот многу нè потсетува на DualShock 4 со ново надворешно засилување и малку повеќе леплива гума. Меѓу нив го имаме копчето PS кое сега е претставено со логото на PlayStation и веќе не е кружно. Веднаш под ова копче што го имаме ново копче „Неми“ што ќе ни овозможи да го исклучиме звукот на микрофонот во еден момент (тој исто така се вклучува).

Од своја страна, копчињата Сподели и опции тие постојано го менуваат логото, но со истите функции. Тракетата зазема централна фаза што ќе ни овозможи да комуницираме на ист начин како и DualShock 4. Прстенот на индикаторското светло сега се наоѓа околу оваа патека, оставајќи го грбот целосно рамен.

На дното ќе имаме 3,5 мм приклучок Jackек лесно додавање на секаков вид слушалки без прибегнување кон поскапи опции. На ист начин како што се наоѓаат игличките за полнење за станицата за полнење DualSense.

Конечно, овој DualSense сега вклучи хаптички интелигентен систем на вибрации како што се случува во iPhone 12 Pro (на пример) чии први анализи дадоа многу добри резултати. Истото важи и за интерактивните сензори и акцелерометри на контролорот.

Задниот дел е направен од груба пластика за подобар зафат, што ги претставува класичните копчиња на PlayStation. Исто така, остави команда дуалсенс типичната задна налепница што секогаш завршуваше со бришење. Конечно, сега имаме не само звучник, туку и мал микрофон на далечинскиот управувач. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Карлос dijo

  Дали знаете дали контролата може да се остави поставена во центарот на товарот кога товарот ќе заврши?
  Ако е оставено монтирано цело време го намалува корисниот век на траење на батеријата ????

  1.    Пако Л Гутиерез dijo

   Здраво, нема проблем, секогаш можете да го оставите качен во центарот за полнење и да го земате само кога ви треба, откако батеријата ќе се наполни, ќе престане да се полни.

бул (точно)