Acer Swift 7, убав тенок лаптоп со неповратна цена [Преглед]

Се враќаме во „Ажуелидад гаџет“ за да анализираме еден од производите што се секогаш присутни во нашето секојдневие, што е подобро од тоа? Т.Имаме во наши раце еден од најтенките и најефикасните лаптопи на пазарот, сепак, за возврат генерираше тешка полемика околу нејзината цена и хардвер.

Останете со нас да ги знаеме сите карактеристики на овој лаптоп што го издигнува концептот на корисност и преносливост до максимален израз.

Ако веќе го привлече вашето внимание ве покануваме да застанете ОВОЈ ЛИНК каде што ќе можете да го набавите по најдобра цена, барем со гаранциите дека заслужува производ со овие карактеристики, доколку сте подготвени да го платите она што го бара фирмата Acer, се разбира.

Дизајн и материјали: Сосема вистински „леле“ ефект

Она што најмногу ќе го привлече нашето внимание во врска со овој лаптоп е дефинитивно дека тој има еден од најдобро користените панели во својот сегмент, односот помеѓу телото и екранот е 92%, рабовите се скоро мали и тоа не е многу честа појава. Другите компании инсистираат да ги кријат со црн раб и стакло во внатрешноста на панелот, но малкумина ги добиваат резултатите што ги нуди овој Acer Swift 7 од 2019. Ова претрпе ревизија во однос на претходната во системот за шарки што е доста успешна, бидејќи порано беше склон кон кршење, како и субјективно грдо.

 • Големина: 317.9 x 191.5 x 9,95 mm
 • Тежина: 890 грама

Имаме тежина одвај 890 грама, преносливоста е сигурна ако сметаме на какви мерки Дебелина 317.9 x 191.5 x 9,95 милиметри. Тоа е исклучително добро и ова е ценето кога ќе го подигнете. Сепак, првото разочарување што му го даваме на допир, откриваме дека е направено од комбинација на алуминиум, титаниум и магнезиум според компанијата, и тоа не изгледа премногу успешно кај лаптопот чија основна цена е над 1.500 евра. Тоа е првото разочарување што го зедов во анализата на овој уред.

 • Материјали: Corning горила стакло 6
 • Тело: Метал
 • Бои: Бело-сребрена и црна

Сепак, има одредени аспекти што неизбежно ве изненадуваат, пример е дека имаме камера што може да се повлече поставена веднаш над тастатурата. Другиот впечатлив аспект е сензорот за отпечатоци отпечатоци од прсти лоцирани на левата страна што делува како копче за моќ и дека морам да признаам дека го најдов со чиста интуиција откако го погледнав лаптопот со околноста. Максималната дебелина на тетратката е 9,95 милиметри и ова го става како еден од најтенките на пазарот, тоа е детал што не можеме да го игнорираме.

Хардвер: Имаме една од вар и друга од песок

Најдовме издание кое има процесор Двојадрен Intel Core i7-8500Y, во нашиот случај го тестиравме моделот што го има 8 GB RAM и 512 GB SSD меморија, досега во ред. Не можам сосема да разберам зошто за овој тест имаме максимално складирање, но не и максимална RAM меморија, што ми остави горчлив сладок вкус од две главни причини: Уредот доаѓа стандардно со Windows 10 Home, верзија што не искористете го целиот хардвер; Уредот има 8 GB LPDDR3, наместо да го искористиме порагичниот модел LPDDR4 во лаптопот со овие карактеристики. Резултатот е досадна изведба што можеме да ја добиеме за неколку стотици долари помалку.

 • Процесор: Двојадрен Intel Core i7-8500Y
 • Картичка графикон: Интегрирана UHF графика 615
 • Складирање: 256/512 GB PCIe SSD
 • меморија RAM: 8GB / 16GB LPDDR3

На графичко ниво имаме интегрирана графичка картичка што нè тера да претпоставиме што ќе најдеме, да користиме канцелариска работа, да консумираме содржина и да побараме малку повеќе. Барањето не е негова работа и се чини дека тој не се држи премногу добро со игри како „Градови скајли“. Дефинитивно, корисноста на овој лаптоп е повеќе сензорна отколку чисто енергична.

Дневна употреба: Лента за следење, тастатура и поврзување

Првиот проблем е повторлив кај овој тип на производи, од првиот момент кога започнува горчливата сензација и тоа е дека не можете да го отворите лаптопот со една рака, шарката не е добро прилагодена и мора да ја држите за да не се подигне целосно, ова за мене е сериозен недостаток и не може да се отвори со една рака. Што се однесува до trackpad, наоѓаме брз, ефикасен ултра-панорамски систем кој работи изненадувачки добро, Употребата на овој вид хардвер е многу успешна.

 • Откриена камера
 • Поврзување: 2x USB-C, WiFi 802.11 ac, Bluetooth 4.2, 3,5 mm приклучок.
 • Тастатура со позадинско осветлување

Друг релевантен аспект е дека имаме повлечена камера тоа излегува и се крие едноставно со притискање на она што изгледа како копче, но не е. Имаме тастатура со добра, позадинско осветлување и прилично удобна турнеја, без помпа и изненадувања. Во однос на поврзаноста, имаме две USB-C порти на гром, Bluetooth конекција и стандардна AC WiFi. Што се однесува до батеријата, фирмата нуди до 10 часа што сме биле далеку од постигнување, околу 7 часа без премногу барана употреба, помалку од 4 часа играње.

Екран и мултимедијално искуство

Започнуваме со екран на 14, Full HD, е IPS технологија и со капацитет на допир, Ова е нешто што јас не го разбирам многу во лаптопите, бидејќи е исто толку пријатно да се користи со прсти, толку е непријатно да се чистат трагите на екранот каде што ќе креирате и читате информации. Овој дисплеј има осветленост од 300 гниди кои изгледаат ниски, но се бранат повеќе од доволно и во затворени простории и на отворено.

На ниво на звук, имаме два стерео звучници лоцирани на дното на лаптопот што ни даваат јасен звук, моќно и повеќе од доволно за да се троши музика и преку услуги како Spotify и филмови на Нетфликс. На ова ниво, реалноста е дека добриот сооднос на екранот што го има овој лаптоп ни остава многу пријатно искуство.

Мислење на уредникот

Acer Swift 7, убав тенок лаптоп со неповратна цена
 • Оценка на уредникот
 • 3.5 ratingвезден рејтинг
1500 a 1800
 • 60%

 • Acer Swift 7, убав тенок лаптоп со неповратна цена
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Екран
  Уредник: 90%
 • Перформанси
  Уредник: 60%
 • Дневна употреба
  Уредник: 70%
 • Автономија
  Уредник: 80%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 50%

Дефинитивно се соочуваме со лаптоп кој изгледа скап за околу 1.550 евра земајќи ги предвид одличните понуди како оние што ги гледаме на Амазон (врска)Сепак, во него најдов детали кои не одговараат на корисничкото искуство што треба да го обезбеди ултралесен лаптоп со оваа цена, дефинитивно ме чини да го препорачам пред конкуренцијата по подостапни цени како што е MacBook 12 ″, MacBook Емитувајте ги LG Gram и некои алтернативи на ASUS.

Добрите

 • Исклучително тенок и лесен дизајн
 • Добра автономија со оглед на конкуренцијата
 • Леснотија на користење и транспорт

Contras

 • Неколку простлив недостаток на дизајнот
 • Премногу висока цена
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)