Касперски лансира бесплатен антивирус за Виндоус

Со децении слушаме за потребата од заштити ги нашите компјутери (а подоцна и нашите паметни телефони и таблети) против различни закани како што се шпионски софтвер, вируси, малициозен софтвер и неодамна, рансомвер, практика која го „киднапира“ вашиот компјутер и ве остава без ниту една датотека освен ако не платите откуп, иако ништо не гарантира дека со плаќање ќе ги вратите работите.

Така, во текот на овие години, многу антивирус за Windows се размножија, многу од нив платија, други бесплатни, некои дури и од реномирани брендови. И сега Kaspersky Lab додава на ова со тоа што делумно се откажува од својот деловен модел (заштита од плаќање) за да започне наречен бесплатен антивирус за Виндоус KaSpersky Free.

Kaspersky Free, бесплатната и ограничена заштита од лабораторијата Kaspersky

Kaspersky Free е бесплатна и ограничена верзија еден од најпопуларните и најпопуларните антивируси за Виндоус кој постои со години, одлична опција која има гаранција дека веќе му дава престиж на лабораторијата „Касперски“ и може да биде многу корисна за оние корисници на димизам кои не ги зачувуваат државните тајни на вашиот компјутер, но во исто време сакате и треба да имате сигурност дека вашите податоци, датотеки и други се безбедни.

Но, пазете се, бесплатниот антивирус што го пушти Kaspersky не е за секого, бидејќи, како што веќе рековме, тоа е „лесна“ верзија на премиум верзијата за што, да, мора да поминете низ кутијата.

Kaspersky Free ќе изврши исцрпен преглед на нашиот компјутер, тој ќе го скенира компјутерот за сите видови малициозен софтвер додека не штити од малициозни датотеки поврзани со веб-страници или прикачени на примените е-пошта; Со оваа бесплатна верзија ќе имаме и заштита во услугите за инстант пораки и, се разбира, автоматско ажурирање. Како што рековме, овој степен на основна заштита е доволен за огромното мнозинство на домашни или „нормални“ корисници. Она што нема да го добиете со него ќе бидат функциите и одликите, како што се родителски контроли, заштита на плаќање преку Интернет, VPN и повеќе, сите достапни по модалитетот на претплата што е околу педесет долари.

Kaspersky Free е новиот антивирусен софтвер за Виндоус издаден од Лабораториите Каперски потполно бесплатно, иако со функции ограничени на основен степен на заштита

Оваа заштита е врз основа на база на податоци што постојано се ажурира за да може ефикасно да открива закани, но имајте во предвид дека антивирусот, ниту еден од нив, не е непогрешлив. Тоа е како „белката што ја гризнува опашката“, малициозни хакери се секогаш чекор понапред, но да се имаат заштитни мерки од овој тип е најдоброто оружје што го имаме.

Ако сакате, можете преземете го Kaspersky Free од официјалната веб-страница, но имајте во предвид дека, за момент, ќе најдете сè на строг англиски јазик, и страницата и самиот софтвер.

Затоа што токму сега

Не е тешко да се разбере зошто Kaspersky конечно објави бесплатна верзија на својот софтвер по децении останување верен на платениот деловен модел. Експертите велат дека не станува збор за чувство на закана од друг независен и бесплатен антивирус, туку дека активирањето би било „Defender“. Виндоус 10 дојде со претходно инсталиран Defender, тотално бесплатно и како се на крај, се покажа доста ефикасно и, логично, ова не е добра вест за Каперски и другите платени антивирусни компании. Понатаму, тоа се случува во време кога компанијата е обвинета дека е млака во врска со шпионските и пиратските активности на руската влада во Соединетите држави, така што не случајно тука излегува Kaspersky Free.

Иако Kaspersky нема да ги искористи овие бесплатни верзии, тој веќе навести што ќе освоите: удел на пазарот и податоци. Всушност, со само еден тест за коса во Русија, Украина и некои области на Белорусија, нејзиниот удел на пазарот се искачи од нула на милиони. Y Со повеќе корисници ширум светот, Касперски ќе има повеќе податоци што може да ги искористи за да го подобри својот систем за машинско учење, и за кој знае што друго. Затоа запомнете, „Кога производот е бесплатен, производот си ти“.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.