Кина сака да се врати на Месечината оваа година, овој пат со пратка растенија и инсекти

Луна

Во изминатата година се зборуваше многу за можноста за врати се на Месечината, нешто повторувачка тема што се чини дека стана главна цел на практично сите вселенски агенции во различни земји. Како може да биде поинаку, Кина сака да оди чекор понапред.

Ако пред само неколку месеци НАСА потврди посебен интерес за враќање на сателитот, ЕСА дури најави соработка со Роскосмос за започнување на заедничка мисија што ќе ги однесе на Марс, претходно минувајќи низ сателитот, сега е Кина која најавува дека ќе вратете се на Месечината во мисија крстена со името на Чанг.

Чанге

Chang'e е името со кое Кина ја крсти мисијата што ќе ги натера да се вратат на Месечината

Пред да влезете во малку повеќе детали, кажете ви го тоа Chang'e не е мисија како таква, туку комплексна програма кој е во функција подолго време и преку кој двајца орбитари заедно со пристаниште веќе се испратени на Месечината.

На крајот на оваа година, како што беше планирано, ќе започне нова цел во рамките на оваа програма, дури и преку која ќе започне патување до најоддалечената страна на Месечината, непозната локација каде проучувајте ја локалната геологија и испитувајте ги ефектите на месечината врз инсектите и растенијата.

За да се извршат овие тестови, мора да се изврши лансирање каде што голема количина семе и инсекти со кои ќе се изврши студијата ќе бидат вклучени во нов ленер, во контејнер направен од легура на алуминиум. Врз основа на изјавите дадени од Hangанг Јуанџун, дизајнер на оловни контејнери:

Контејнерот ќе испрати компири, семиња од арабидопсис и јајца од свилена буба на површината на Месечината. Црвите можат да произведат јаглерод диоксид, додека компирот и семето испуштаат кислород преку фотосинтеза. Заедно тие можат да воспостават едноставен екосистем на Месечината.

гази

Ова ќе биде првпат мисија да биде испратена на крајната страна на Месечината

Ова, наводно, ќе биде првпат мисија да се насочи кон т.н. Басен на јужен пол, регион со големо влијание на јужната хемисфера со дијаметар приближно 2.500 километри и длабок 13 километри. За возврат, самата Месечина е класифицирана како најголема сметка за влијанија и една од најголемите во Сончевиот систем.

Една од главните цели на оваа мисија, како што може да си замислите, лежи во научниот интерес за проверете дали различни видови копнени организми можат да растат и да се развиваат со гравитацијата што постои на Месечината што, како што беше коментирано во безброј написи, е приближно 16% од она што постои на Земјата.

Во овој момент, мора да се земе предвид дека веќе се спроведени студии на Меѓународната вселенска станица во кои е заклучено дека продолжената изложеност на микрогравитација може да има значителни ефекти врз здравјето. Она што сакате да го истражите сега е што е со долгорочните ефекти со помала сериозност.

Од друга страна, одењето во областа позната како басенот на јужниот пол е од посебен интерес, не само поради неговата огромна големина, туку затоа што има многу научници кои, во последниве години, откриле дека може да собере големи количини мраз. Денес се шпекулира дека овие големи количини на вода може да бидат резултат на влијанијата на астероидите и метеорите кои оставиле траги од вода кои успеале да преживеат бидејќи овој регион е секогаш во сенка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)