Кина целосно го блокираше WhatsApp

Ова е новата измама на WhatsApp со која вашите податоци ќе бидат украдени

Кина се карактеризира во последниве години, за воведување на строга контрола врз секаков вид на информација што може да влијае на чувствителноста на нејзините граѓани, и велам чувствителност ако очигледно застанам на страната на владата. Кина има заштитен allид што е одговорен за блокирање на секаков вид на информација што е контрапродуктивна за наводните слободи на владата.

Едно од најновите движења на кинеската влада се најде во забраната за употреба на апликации или VPN услуги, услуги кои овозможуваат пристап до содржина блокирана од владата, но не беше последно. Вториот влијае на WhatsApp, водечката апликација на пазарот на апликации за пораки.

Пред неколку недели, владата ја ограничи можноста да споделува и слики и видеа преку платформата, но се чини дека тоа не беше доволно и конечно владата одлучи целосно да го блокира WhatsApp низ целата земја, така што милиони Кинези корисниците кои ја користеа оваа услуга беа принудени да користат други слични апликации, како што е WeChat, кралот на Интернет во земјата, бидејќи не само што ви овозможува да испраќате пораки, туку и исто така дозволува прелистување, се користи како социјална мрежа, овозможува извршување плаќања ... Очигледно, таа стана најкористената апликација затоа што кинеската влада има пристап до своите сервери кога и каде сака.

Ова блокирање не е извршено официјално, бидејќи станува збор за компанијата Симболичен софтвер, која е надлежна за следење на работата на големиот заштитен allид на кинеската влада, наведувајќи дека во моментов е целосно блокиран во земјата. За да ја блокира услугата, Кина мораше само да го блокира протоколот NoiseSocket, протокол што го користат некои апликации за размена на пораки како што е WhatsApp. Проблемите на WhatsApp со Кина започнаа кога овој сервис на Фејсбук започна да нуди енкрипција од крај до крај во своите разговори, енкрипција што не дозволува пристап до трети страни, па така цензурата на земјата не можеше да знае за што се зборува или да престане да зборува преку апликација

Фејсбук одби да ги коментира овие информации, но јасно е дека не се согласува со Кина, бидејќи и нејзината социјална мрежа и сега нејзината платформа за пораки се целосно забранети во земјата, потенцијален пазар од повеќе од една милијарда корисници кои сакаат да ги задржат сите свои граѓани во меур, меур што ќе пукне порано или подоцна и кога ќе се случи, тоа нема да биде добро за нив.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Означи dijo

  Не знам како си, но сега зборувам со Кина на WhatsApp ...

 2.   Франциско dijo

  Да, тотално е блокиран. Јас живеам тука и не работи за никого веќе 2 дена. Најдам 3 мотивации:
  1. Она што е наведено во статијата: елиминирање на протокот на информации од странство.
  2. Пренесете го уделот на пазарот на WhatsApp на кинеската конкуренција: Вечат. Вообичаена практика на кинеската влада е штом еднаш постои локална компанија што копирала странски деловен модел, тие ја отстрануваат странската компанија од пазарот.
  3. Тие не можат да пристапат до информациите благодарение на енкрипцијата на WhatsApp, енкрипција што Wechat не ја нуди (а всушност тие веќе дадоа изјава во која советуваат дека за да се усогласат со новото кинеско законодавство, владата има целосен пристап до податоците и разговори на корисниците)

  1.    Мигел Хернандез dijo

   Ви благодариме на Франциско за информацијата.