Кинеската влада им нареди на операторите да го блокираат пристапот преку VPN

VPN

Кинеската влада не се карактеризира со тоа што им дава слобода на своите граѓани и се измислува секои два по три нова регулатива за ограничување на уште повеќе, ако е можно, пристапот до нив на Интернет. Минатиот февруари владата на земјата започна нов закон во кој наведува дека употребата на VPN од страна на корисниците е незаконска, но се чини дека денес граѓаните ја поминаа забраната од страна на Триумфалната капија и тие продолжуваат да користат ваков вид услуги да се заобиколат блокадите на Големиот заштитен ид на владата. Да се ​​обиде да се справи со овој проблем, очигледно за владата, владата ги принудува сите оператори кои нудат интернет во земјата да продолжат да ја блокираат оваа услуга.

Како што дознава Блумберг, пристапот влијае на сите корисници во земјата, но не и за одредени компании, компании кои мораат со сигурност да ја оправдаат употребата на овој вид услуга во нивната работа. Единствената алтернатива што корисниците на земјата мораа да имаат пристап до секаков вид на информација што кружи на Интернет и која беше блокирана од владата беше преку овој вид на услуга. Но, тоа е готово.

Ова е уште еден потег на кинеската влада ограничување на пристапот до информации може да предизвика лоши мисли кај своите граѓани. Единствениот лек што може да им биде оставен на оние корисници кои сакаат да продолжат со пристап до секаков вид на информација што е природно блокирана од владата е преку прози како што е Shadowsock, но ќе биде прашање на време пред кинеските власти исто така да започнат да го ограничуваат пристапот на Интернет преку овие услуги.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)