Кинеска се обидува да прошверцува 102 iPhone-и

102 ајфон залепен на телото

Разликите во цените меѓу Кина и Хонг Конг ги прават вообичаено е да се обиде илегално да помине опрема за потрошувачка електроника. И ова е она што денес го проба нашиот протагонист. Неговата намера беше да помине низ царината на градот Шенжен со 20 килограми Ајфон прикачени на телото.

Тековниот рекорд го држи човек кој во 2015 година се обиде да го помине 146 iPhone од Хонг Конг до Кина. Сепак, уапсената жена во нашата приказна носеше 102 единици од мобилниот „Епл“. Но, како дознале царинските агенти?

Метод на шверц на iPhone во Кина

Theената ловела од кинеските власти тој имаше 102 прицврстено на телото телефоните и 15 луксузни часовници. Вкупната тежина на стоката беше 20 килограми. И, се разбира, оваа огромна количина материјал натрупа повеќе од потребното под облеката. Очигледно, шверцерот имал многу тенки раце и нозе за нејзиното обемно торзо. Ова е кога сите аларми се вклучија. По релевантното пребарување, voilà! имаше мобилни телефони од Купертино. Беа формирани пакети од 4 единици. Сите тие закачени со електрична лента и прикачен на телото на жената преку појас.

Како што веќе споменавме, ова не е прв висок профил обид за нелегално пренесување на технолошки материјал во Кина. Y iPhone е компјутер кој обично е предмет на желба насекаде во светот. Сега, дали навистина вреди да се ризикува да ве фатат цариниците?

Како што е наведено од порталот Kotaku, разликата во цената е голема. Помеѓу специјалниот административен регион Хонг Конг и азиската земја може да има 30 проценти разлика. Значи, кога станува збор за продажба на црниот пазар, профитот не е пекадило Тоа е да се каже: може да бидат илјадници долари за промена.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.