Кобо Аура Еден, eReader со голем екран, се појавува по грешка

Кобо Аура Еден

Иако е точно дека очекувавме дека на крајот на овој месец Кобо ќе го претстави својот нов eReader, вистината е дека по грешка го знаевме овој нов уред пред време. Холандски трговци од грешка ги обелодени спецификациите и сликите на новата Кобо Аура Еден, eReader што Кобо и Ракутен ќе го претстават наскоро.

Овој уред нема да биде eReader како сегашните модели, но ќе има голем екран, голем 8-инчен екран со технологија Carta и висока резолуција, што е нешто уникатно на пазарот.

Кобо Аура Еден ќе биде поевтин од Киндл Оазата

Кобо Аура Еден ќе има екран од 8 инчи, но исто така и IP68 сертификат, познат сертификат бидејќи означува дека eReader ќе биде отпорен на вода, прашина и некои удари. Значи, Кобо Аура Еден ќе биде замена за Кобо Аура H2O, Првиот eReader на Ракутен кој е водоотпорен. Екранот Kobo Aura One е со големина од 7,8 инчи со резолуција од 1872 x 1404 пиксели, длабочина од 300 ppi и осветлување. Покрај тоа што имаат технологија Карта.

Што се однесува до внатрешниот хардвер, eReader има 512 Mb рам и 8 GB внатрешна меморија што не може да се прошири бидејќи eReader нема слот за микросд картички. На тежината на уредот е 252 гр и има мерки од 195 x 138.5 x 6.9 mm. Интересни мерења бидејќи и покрај тоа што имаат поголем екран, неговите димензии не се многу високи.

EReader ќе го задржи софтверот Кобо што ќе го направи компатибилен со многу формати на е-книги, како и опсег што трае еден месец, иако не знаеме за која моќност е таквата батерија. Кобо Аура Еден ќе излезе на пазарот по цена од 229 евра. Многу висока цена за eReader, но ако ја споредиме со познатата Amazon Kindle Oasis, Kobo Aura One е поевтин и има повеќе новости. Значи, се чини дека пазарот eReader има уште многу да каже и дека владеењето на Амазон и неговиот Киндл се одвиваат или можеби не


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.