Корнинг го најавува Gorilla Glass 5 со подобрување на двојната јачина

Горила стакло 5

Сиромашно од нашите паметни телефони тоа паѓаат на секои два на три на тврди површини и дека има дури и такви кои се способни да преживеат земајќи само неколку помали гребнатини. Овие терминали треба да бидат направени од статуи поради големиот малтретирање што го претрпуваат и затоа што имаат можност да излезат грациозно против тие удари и падови. Дека тие се во состојба да го направат жив, делумно му должиме на стаклото Горила Корнинг.

И тие се 4.500 милијарди уреди оние што се дистрибуирани низ целиот свет со Горила стакло, како што е наведено од самиот Корнинг кога ја објави петтата генерација на неговото заштитно стакло сега познато како Горила стакло 5. Објава што нè става пред очигледно подобрување на отпорноста и капацитетот за бидете во можност да ги преживеете тие падови на лицето.

Корнинг тврди дека Gorilla Glass 5 е дизајниран да биде способен преживее 80 проценти од времето кога ќе падне лице од висина од 1,6 метри на тврди површини. Значи, оние корисници кои имаат 85% процент на пад барем еднаш годишно и 55% кои паднале телефони до три пати или повеќе, нема да мора да изгледаат исплашено со оглед на тоа каков бил вашиот лош терминал.

Тестовите извршени во неговите лаборатории потврдуваат дека Gorilla Glass 5 е 1,8 пати потешко отколку Gorilla Glass 4. Што се однесува до гребнатинки, Gorilla Glass 5 е во иста точка со претходната верзија, затоа бидете внимателни кога имате некој од оние терминали што ќе започнат да ја имаат оваа верзија до крајот на оваа година, бидејќи во моментот кога е во производство, така што нема да може да се види на претстојниот Galaxy Note 7.

Повеќе цврстина за нашите терминали и тоа продолжете да поддржувате сиромашните тие удари и падови.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.