Која графичка картичка ја инсталирав? и каква графичка картичка можам да инсталирам?

EДруг ден ме праша мојот пријател Фернандо Која графичка картичка може да ја инсталирам за да играм со некои игри што не работат правилно со графичката картичка што ја инсталиравте во моментов.

Графичка картичка

LОдговорот е едноставен, мора да купите графичка картичка која е на пазарот неколку месеци, најмалку четири или пет месеци, на тој начин нема да мора да плаќате за новината и може да добиете добра картичка на добра цена. Единствениот проблем е да се знае каков тип на картичка можете да инсталирате во компјутерот Бидејќи во зависност од слотовите за поврзување („слотови“) што ги има компјутерот, ќе мора да се инсталира графичка картичка или друга.

Aво моментов постојат три вида на врски за графички картички, иако еден од нив е прилично застарен и ќе го најдете само на постарите компјутери. Ова се трите врски од побавна до поголема брзина на пренос:

 • PCI. Тие се во неискористеност, само старите компјутери го користат, но сепак има голем број на компјутери постари од 5 години кои имаат само PCI конектори. Ако имате проблем да ги пронајдете, можете да се обидете Алтернативен.
 • AGP 4x и AGP 8x. Тие нудат подобри перформанси од PCI. Ако вашиот компјутер има повеќе од две години имате многу опции за да имате матична плоча со овој конектор.
 • PCI Express, исто така познато како PCI-E o PCIe. Тоа е оној што нуди најголема брзина на пренос. Скоро сите компјутери со помалку од две години стари го инсталираат овој конектор.
Конектори за матична плоча

QСакам да појаснам дека иако а приори колку е поголема брзината на трансфер подобри резултати, може да испадне дека многу ефтиниот PCI-E е надминат од нешто поскапиот AGP.

EВо секој случај и како брз водич, имајте го предвид следново. Ако вашата табла има PCI и AGP порти, користете ја AGP. Ако имате PCI и PCI-E, користете PCI-E. И, ако имате AGP и PCI-E, има малку матични плочи вклучувајќи ги двата конектори, мора да користите Google да ги споредува графичките картички на двете технологии и да одлучи за една. Типично, PCI-E нуди повеќе карактеристики, но за време на транзицијата помеѓу двете технологии некои AGP се подобрија во PCI-e, па затоа треба да го земете предвид ова ако сакате да купите прилично стар модел на картичка.

EВо оваа статија ќе се фокусирам на тоа да ви покажам како да знаете кои слотови за врска (слотови) ги има вашиот компјутер па да знаете каква графичка картичка можете да купите. Во друга статија ќе дадам неколку препораки за тоа кои картички во моментов нудат добар резултат со добра цена за секоја од технологиите.

PЗа да знаеме какви врски има нашиот компјутер без да мора да го отвораме, треба да користиме програма за анализа. Ако сè уште не сте го направиле тоа, треба да прочитате „Анализирајте го вашиот компјутер со WinAudit“. Ако ги следите сите чекори наведени во тој напис, ќе ги имате пред вас a целосен извештај на вашиот компјутер што ќе ги искористиме за да знаеме какви врски имате и кои се достапни.

SАко веќе го имате извештајот од вашиот компјутер на екранот, можеме да започнеме.

Која графичка картичка ја инсталирав?

1-ви) Забележете дека на екранот за извештаи можете јасно да разликувате две области, левата се нарекува «Категории» и правото што ќе го повикаме „Пријави област“. Ако областа „категории“ е многу тесна, можете да ја зголемите со кликнување помеѓу поделбата на обете области и без да го ослободите копчето, повлечете надесно додека левата колона не биде јасно видлива.

Две области на екранот WinAudit

2-ви) Во областа «Категории», кликнете на крстот што се појавува веднаш до „Уреди“ да се прошири таа категорија. Сега ќе видите на првата линија „Адаптери за прикажување“ и ако кликнете на крстот што се појавува лево, ќе ја видите графичката картичка што ја имате инсталирано.

Инсталирани адаптери за приказ

3-ви) Во мојот случај тоа е картичка со модел NVIDIA „GeForce 6600“. Ако ја погледнете «областа за пријавување», ќе го видите моделот на картичката на линијата «Опис», ќе го видите и производителот „Производител“ и приклучокот што го користи картичката «Локација».

Тип на врска - PCI

Како што можете да видите на сликата, WinAudit известува дека картичката е поврзана со PCI порта, но не појаснува дали станува збор за нормална порта PCI или PCI Express. За да откриеме кој од двата приклучока картичката ја користи, можеме да пребаруваме Google земајќи ги како референца информациите дадени во «Опис». Во случај да имате инсталирано картичка AGP, таа ќе се појави «AGP автобус» во линијата «Локација» (види слика).

AСега ќе видиме каков вид конектори имате на вашиот компјутер и кои слободно можат да знаат какви опции имате при избор на нова графичка картичка.

Која графичка картичка можам да ја инсталирам?
Во среда ќе ја завршам статијата. Морав да направам некои исправки откако ќе го прочитам коментарот од PenTxO. Утре ќе видиме како да знаеме какви врски имаме на располагање, искористувајќи го извештајот WinAudit. Поздрав од лозов орев.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

27 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Последната прашина dijo

  Па, во овој момент трчам со 8600gts и меѓу сè игрите одат добро, сега следната година повторно ажурирам хех, статијата е многу интересна, поздрав

 2.   Франческо dijo

  Можете исто така да видите каква картичка има ако сакате да извршите и да ставите "dxdiag" и од таму да одите на Екран.

 3.   PenTxO dijo

  Ем. Мислам дека твоите информации не се точни. Во моментов има само два вида слотови за графички картички. PCI почина со претходниците на PIII или на некое друго место. Денес има само AGP и PCIE. Вашата картичка е Nvidia 6600 како што велите дека е PCIE поврзана преку портата PCIE на вашата матична плоча. Не знам дали се објаснувам. AGP се користеа во AMD Athlon (XP и во помала мера XP 64, поточно оние што користеа процесор 754, скоро сите 939 и подоцна, ако не сите беа PCIE) и во PIV. Не познавам компјутер со валидна плоча за Intel Core Duo или Core 2 Duo со AGP. Ако нешто многу специфични модели.
  Со сето ова сакам да кажам. Дека ако имате компјутер постар од 2 години, веројатно е дека можете да имате AGP картичка, ако вашиот компјутер е подоцна од 2 години, скоро сигурно дека е PCIE, всушност новите модели на графички картички (Серија 8 во Нвидија и Серија 3000 во ATI) излегува во PCIE.
  PCI-портите на вашата матична плоча се местата каде што е поврзана телевизиската картичка, звучната картичка ако не е интегрирана, проширувањата на USB-портите итн ...

  Ах, повеќето матични плочи имаат само една порта за графичка картичка, PCIE или во помала мера во моментов AGP. Некои матични плочи со повисок квалитет содржат две порти PCIE за да соберат две графички картички. Но, тоа е друга приказна. Овие порти нормално (барем кога купувам компјутер) работат со брзина од 16X. Постојат и други порти на PCIE кои работат со помала брзина, но обично не се користат. Барем сè уште не сум видел работи за PCI 1x, освен некоја чудна звучна картичка што постои.

  Па онита паррафада. Поздрав.

 4.   Оцет убиец dijo

  Здраво PenTxO, се заебав и морам да ти дадам апсолутно во право. Aboutе го исправам написот за да биде јасно сè што изложувате. Ви благодарам многу за информациите и се надевам дека ќе продолжите да го посетувате блогот во случај да треба да се направат повеќе корекции

  Последниот прав е добро да се знае кои карти работат добро.

  Франческ се сети на директната дијагноза Х, но не размислував за таа алатка. 😉

  Винегарски поздрав до сите.

 5.   Марвин dijo

  Потребни ми се чекорите за да инсталирам видео картичка gforce 5200 nvidia

 6.   Оцет dijo

  Пријател, сите картички се инсталирани исто. Прво го исклучувате компјутерот и го исклучувате од струја, потоа ја отстранувате старата картичка и ја ставате новата, го вклучувате компјутерот и потоа ги инсталирате драјверите. Спремен

 7.   Пау Гасол dijo

  Здраво,
  Имам AMD Athlon 1,04 GHz и 384MB RAM меморија. Мојата графичка картичка е серија Radeon 9600 на ATI.
  Јас би сакал да имам 2,4GHz зголемување на меморијата до 512MB и да го подобрам ставањето нова графичка картичка. Што би ми препорачал?
  Убиец Оцет, ти си пукнатина, дознавам многу работи.

 8.   Оцет dijo

  Пау сега не сум свесен за тоа што е достапно со добра цена и квалитет. Единствено што можам да препорачам е да купите картичка стара најмалку 6 или 8 месеци од објавувањето (да ја најдете поевтино). Како и да е, ако сакате да играте игри како новиот Call of Duty, тоа ми дава дека ќе ви недостасува RAM меморија (би требало 1 гига) и процесорот ако е едно јадро треба да има 3 GHz.

  Честитка.

 9.   Пау Гасол dijo

  Дали може да поставите мемориска картичка од 512 MB? ако имам јасно место. Како зголемување од 1,04 на 3 GHz.
  Сфаќам дека имам малку едноставен компјутер, нели?
  Ви благодарам што ми одговоривте. Поздрав до сите

 10.   Оцет dijo

  Пау Гледам дека немате многу идеја за Хардвер. За да ја зголемите брзината на процесорот, мора да купите нов процесор и со оглед на разликата ќе мора да купите нова матична плоча, а мемориските картички што ги имате можеби не работат за вас и на крајот мора да купите сè ново. Haveе мора да отидете во продавница за да ја разгледате.

 11.   Пау Гасол dijo

  Тоа е она од што се плашев. Фала пријателе Enorabuena за вашиот блог и за работата што ја преземате.

 12.   фабио кастиloо dijo

  најдобра графичка картичка е nvidia GEFORCE8800GTultra DDR3 726MB

 13.   вер dijo

  Имам пробем со мојот компјутер, тој ми покажува msg на екранот. не е оптимална резолуција ...
  Имам монитор SyncMaster 2032Mw, SyncMaster Magic и графичка картичка ati Radeon hd 2400Pro.
  Следете cb x помал, и јас можам да работам, што може да биде проблемот? благодарам

 14.   GERMAN dijo

  Имам windows xp, 960 mb рам и 2.80 ghz, имам проблеми со играње тенис виртуа 3 и светски конфликт, не знам каде можам да видам каков вид графичка картичка имам.

  Помош ве молам

  германски Л.

 15.   JORGE dijo

  МНОГУ КОРИСНО ГО РЕШИВАМ ПРАШАЕТО ЗА КОЈА ГРАФИЧКА КАРТИЧКА МНОГУ ВИ Благодарам

 16.   Моника dijo

  Јас дури и не знам дали има картичка, каде можам да го видам? Би го ценел ако можеш да ми дадеш кабел, благодарам

 17.   Канарија dijo

  Во мојот случај, јас не ги добивам адаптерите за приказ, ги добивам само мрежните адаптери. Не знам што можам да направам. Треба да ја знам графичката картичка што ја има мојот компјутер затоа што купив игра и не ' работи заради графичката картичка.? Затоа што не изгледа?

 18.   Гилермо dijo

  Здраво, купив компјутер и морав да го форматирам, не знам кој драјвер за nvidia картичката треба да ја инсталирам затоа што не ја знам серијата на графичката картичка, како можам да видам тип на серија што Морам да инсталирам.

 19.   ЕлСантии dijo

  Имам Windows 7 и не можам да го инсталирам.
  Јас коментирам дека мојот компјутер е штиклиран цело време, тоа веќе ме полудува! Би те замолил те молам ако ми помогнеш ..
  Открив на Интернет, и една од опциите е дека видео картичката има прашина, така што топлината се собира, но ми треба совет и помош ако е можно.
  Мојот МСН е santi_pinchacampeon06@hotmail.com

 20.   РОБЕРТИС dijo

  Здраво, имам табла M985G, мојот компјутер е ПЕНТИУМ 4 ОД 3 GHZ ИМА 1 ГБ РАМ КИСИЕРА ДА ЗНАМ АКО МОАМ ДА ЗГОЛЕМАМ ГРАФИЧКА КАРТА ПОВЕЕ КАПАЦИТЕТ ПОВЕЕ ИЛИ ПОМАЛКУ ОД 512 МБ
  XF ОДГОВОРИ МЕ BEЕ БИДАМ БЛАГОДАРНО

 21.   Јамилк dijo

  Здраво, ми треба да ми кажеш каква видео картичка може да користи мојот компјутер ..? Ова се карактеристиките на мојот компјутер!

  Оперативен систем: професионалец на Microsoft Windows XP
  Процесор: процесор Intel Pentium II
  RAM меморија: 958 MB
  Видео картичка: VIA Chrome9 HC IGP FAMILY

  Ви благодариме за вашата помош, ве молам

 22.   Јамилк dijo

  Ах! Заборавив да ви кажам дека морам да го ставам ова: 512 GB NVIDIA GEFORCE од 7200 GS ..
  Може ли да се користи на мојот компјутер?

 23.   Јамилк dijo

  Оперативен систем: професионалец на Microsoft Windows XP
  899 MHZ
  1.8 GHZ
  Процесор Intel (R) Celeron (R)
  Процесор: процесор Intel Pentium II
  RAM меморија: 958 MB
  Видео картичка: VIA Chrome9 HC IGP FAMILY

 24.   mari dijo

  Здраво на сите, имам доста сериозен проблем, морам да испратам видео на 6 тв од мојот компјутер, но кога ќе направам врска 2 од нив дајте ми видео, но со големи пречки и без боја, јас се справувам со xp со меморија 1,50, и картичка на видео Имам пробано 3 geforce 6200 од 128, 256 и 512, единствениот што ми даде слика беше 128, но очигледно ми виси кога праќам видео од виртуелен диџеј. Секој може да ми каже што да направам, или ако знае на поинаков начин да испрати видео, или некој дополнителен хардвер за да ја зголеми брзината на пренос или нешто друго, вистината е дека јас сум веќе очаен и треба да го искористам тоа за благодарност.

 25.   Jeanан Пол dijo

  оваа видео картичка е добра geforce 210 pci express 2.0 1gb ddr2 што ми беше препорачана за мојот компјутер незнам многу за ова но моделот на мајка ми е intel g41d3 со windows 7 ram 3gb или процесор 2.0

 26.   jhon dijo

  Здраво, го имам овој компјутер, но сакам да ја ставам оваа видео картичка добро, јас веќе ја имам, но ми недостасува вистински извор на 6oow real со врска PC-I ИЗВЕШУВА 6 ПИНОВИ
  Јас го имам овој компјутер
  ОСНОВНИ I3 550 3.20GHZ процесори
  ИНТЕЛ ДХ55ХЦ БАРД
  RAM меморија 4GB DDR3 1333MHZ
  ВИДЕО КАРТА xfx ATI RADEON HD 5770 1GB DDR5
  добро ако ми работи компјутер, но картичкава ако ми кажат q! Најдобро е и сакам да го испробам за да играм pes 2011 со висок квалитет, но ќе ми недостасува извор на енергија ќе имам q! купи ми

 27.   Куклите dijo

  Здраво луѓе, добро, ова е едноставно ... да можете да ги видите податоците на вашиот компјутер. нема потреба да преземам ништо, (мислам!).

  Постои едноставен начин да проверите што има вашиот компјутер.

  Треба само да го држите копчето «Start» на тастатурата и потоа да притиснете «R» (или на друго место одете на «start», а потоа «run»).

  Потоа ќе се појави мал прозорец: таму ставате "dxdiag". и таму информациите излегуваат од компјутерот
  овен, видео картичка, звучна картичка, итн ...

  Ако не сум во право, се извинувам ...

  Само се обидувам да помогнам ...

  Pringaooos! Толку многу работа за што ???? Да може да го направи тоа вака !! Кловнови !!

бул (точно)