Која паметна нараквица да се купи да се даде на Божиќ

Божиќ доаѓа. Ако мислите дека дојде време престанете да давате чорапи, вратоврски, колони и долна облека Во принцип, она што тие секогаш ни го даваат и ние го даваме во овој период од годината, квантитативната нараквица може да биде одлична опција да се разгледа.

Пред сè, мора да бидеме јасни за разликите помеѓу квадративната нараквица и паметниот часовник. Додека нараквиците за активности се дизајнирани да ја следат нашата секојдневна активност во секое време без многу преправања, иако има некои многу комплетни модели, паметните часовници го прават истото со повеќе одлики, поголем екран и повисока цена.

Поголемиот екран на паметните часовници ви овозможува да извршувате некои апликации на самиот уред, како и да одговарате на повици и пораки од користените апликации за пораки. Понатаму, вклучуваат GPS така тие ни овозможуваат да ја следиме нашата спортска активност на отворено.

Друго ограничување на паметните часовници е траење на батеријата, што во повеќето случаи не надминува 24 часа. Ова се должи, од една страна, на фактот дека екраните на повеќето од овие уреди интегрираат OLED екран каде што може да се прикажат кој било вид на слики, долги текстови и други. Другата причина е континуирана употреба на GPS.

Да се ​​стави крај на споредбата за да можете да бидете јасни и брзо да разликувате квантитетна нараквица и паметен часовник, мора да ја разгледаме цената. Додека нараквиците што ја мерат нашата спортска активност можеме да ги најдеме од 30 евра, добрите паметни часовници (не кинески нокауф) започнуваат во најдобар случај од 100 евра.

Xiaomi My Band 4

Иако тоа е моделот најпознат на пазарот, Одлучив да го поставам на првата позиција, бидејќи ќе го земеме како референца во однос на останатите модели што ќе ги препорачаме во оваа статија.

Четвртата генерација на Mi Band 4 конечно донесе а дисплеј во боја и коса поголема од претходниците, поточно 0,95 инчи. Тоа ни овозможува да примаме известувања и за пораките и за повиците што ги примаме, но со интеграција на микрофон, не можеме да одговараме на повици или пораки.

Според производителот, батеријата на Mi Band 4 достигнува 20 дена, иако тоа навистина не надминува 2 недели. Нема GPS чип, нешто доста честа појава при квантифицирање на нараквиците поради нивната цена и батеријата што им се потребни.

Не само што ја следи нашата секојдневна физичка активност како што се растојанието што сме го поминале, чекорите, потрошените калории ... туку и следете го срцевиот ритам на барање на корисникот не автоматски како што прават другите квантификатори.

Сите податоци се снимаат во апликацијата Mi Fit, апликација компатибилна и со iOS и со Android. Фрлете го IP68 сертификација и е потопен до 50 метри.

Моделот што можеме да го најдеме и во Европа и во Латинска Америка е моделот без NFC чип затоа не можеме да го користиме за да плаќаме од нашата нараквица.

Xiaomi Mi Band 4 има цена на Amazon на 32,99 евра.

Почесен бенд 5

Втората најдобра опција што ја имаме на располагање на пазарот доаѓа од раката на Хаувеи со Почесен бенд 5. Оваа нараквица е малку поевтина од Xiaomi Mi Band 4 и практично ни ги нуди истите придобивки, вклучително и 0,95-инчен OLED екран.

Сепак, наоѓаме важни разлики што можат да играат и во ваша корист и против вас, како што е автономијата што е од 4 до 5 дена и мерење на нивото на кислород во крвта, опција што паметните телефони на „Самсунг“ ја понудија пред неколку години, но исчезна.

Како Mi Band 4, нема GPS чип, затоа ни треба паметен телефон за да ја следиме нашата рута на отворено кога одиме на трчање, велосипед или само на прошетка. Исто така, не ни дозволува да плаќаме преку NFC бидејќи му недостасува овој чип.

Honor Band 5 е достапен за 32,99 евра на Амазон.

Samsung Galaxy Fit e

Samsung исто така влезе на пазарот за квантифицирање на нараквиците преку Galaxy Fit e, нараквица со црно-бел екран. Овој модел ни овозможува автоматски да ги измериме сите наши спортски активности, вклучително и отчукувања на срцето, чекори, циклуси на спиење ...

Неговата главна предност во однос на останатите модели на Xiaomi и Honor е тоа што е отпорен и на прашина, на вода и на удари. според воените стандарди. Нема GPS чип за следење на нашата физичка активност или NFC.

Батеријата достигнува 4-5 дена автономија и информациите што ги регистрира овој уред може да се најдат во апликацијата Samsung Health, една од најдобрите апликации со дозвола од Гармин.

Samsung Galaxy Fit 3 има цена 29 евра во Амазон.

Fitbit Inspire HR

Fitbit е еден од ветераните во светот на мерните нараквици. Иако е точно дека тие не се баш ефтини, квалитетот на материјалите и информациите што ни се нудат Нема да го најдеме во двата модели на Xiaomi и Honor.

La Fitbit Inspire HR ни нуди автономија од цели 5 дена, периодично го следи срцевиот ритам како чекори, поминато растојание, минути на активност. Тој е способен за автоматско откривање на видот на спортот што го правиме за да го следиме.

Нема GPS чип, така што не е во можност да го следи вежбањето на отворено без да го користи нашиот паметен телефон. Како и Ми Бенд 4, тој ни нуди различни опции за прилагодување при користење ленти со различна боја.

Fitbit Inspire HR има цена 79,90 евра во Амазон

Гармин Вивоспорт

Garmin е синоним за квалитет и издржливост кога станува збор за уреди за квантификација. На Гамин Вивоспорт е една од ретките квантитативни нараквици што има GPS чип да ја следиме нашата физичка активност на отворено, затоа е идеална за loversубителите на спортот, бидејќи не е потребно да се излегува со мобилниот телефон.

ГПС-чипот е одговорен за снимање и на маршрутата од која последователно ја извлекува изминатата далечина и просечната брзина преку фантастичната апликација што ја става на располагање еден од најдобрите на пазарот.

Како добра квантитативна нараквица, таа исто така нè информира за калориите што ги трошиме, го следи нашиот сон и исто така ни нуди информации за количина на кислород во крвта.

Garmin Vivosport има цена 101,99 евра во Амазон


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.