Кристобал, твојот ангел чувар на воланот. Ова е новиот прототип на SEAT

Автомото-светот е сè повеќе поврзан со оној на технологијата и во овој случај оној надлежен за покажување на нејзината идни вести за новите модели што треба да дојде е шпански SEAT. Со новиот Леон Кристобал на SEAT, фирмата го покажува својот концепт за автомобил на Smart City Expo во Барселона.

Безбедноста е нешто многу важно во денешните автомобили и очигледно оваа безбедност оди заедно со добрата имплементација на технологијата, во овој случај прототипот развиен од SEAT има 6 безбедносни асистенти, вклучително и црна кутија слична на онаа што се користи во авионите. Но, овој Кристобал оди подалеку ...

Како што изјави Стефан Илијевиќ, раководител на Пред-развој, патенти и иновации во SEAT во презентацијата на концептот, овој нов концепт на автомобил може значително да ја намали стапката на несреќи на патиштата во светот. конкретно, има 40% помалку несреќи.

И, тоа е дека можеме да имаме поголема контрола врз возачот благодарение на имплементираната технологија, да, возачот е на крајот одговорен за повеќето несреќи, затоа спречете го возилото да започне без претходно да го ставате безбедносниот ремен. контролирање на брзината ако вашето дете го земе автомобилот или спречува тоа да започне ако возачот има позитивен тест за алкохол од алкохол, се дел од 19-те имплементирани функции во Кристобал.

Една од оние што најмногу се истакнува за разлика од споменатите погоре и се однесува на стартување на автомобилот, несомнено е онаа на црната кутија. Во оваа смисла, таа ја извршува истата функција што ја има во аеронаутиката и кога возилото открие ненадејно сопирање, предната камера ги бележи последните 10 секунди возење и се запишуваат сите индикатори: брзина, забрзување и сопирање. Ова видео е испратено директно на телефонот на возачот кој, во случај на несреќа, може да има доказ за да ги разјасни околностите на она што се случило.

Автомобилите ќе станат попаметни секој пат благодарение на имплементацијата на технологијата и ова е добро, ако не прашајте ги сопствениците на Тесла. Ако сакате да прочитате за сите новости за оваа иднина, но за следниот автомобил на фирмата на нашата земја, не двоумете се и пристапувајте до вашиот официјална веб страна да ги открие сите новости.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.