Lenovo уште еднаш ќе ја користи Motorola како бренд

По купувањето на Lenovo од Motorola од Google, азиската компанија одлучи да престане да ја користи брендот Motorola, бренд кој имаше престиж на пазарот што беше заработен во последните години. Но, се чини дека врвните менаџери на азиската компанија сметаат дека станува збор за грешка, грешка што сакаат да се обидат да ја решат со повторна употреба на оригиналното име Motorola, наместо Moto од Lenovo. Ова движење може да има врска со очекувањето дека воскреснувањето на Нокиа на пазарот значеше со сите очекувања што ова ги повлече и што беа потврдени на последниот MWC што се одржа во текот на оваа недела во Барселона.

Како што можеме да прочитаме во CNET, идејата за повторна употреба на оригиналното име се должи на фактот дека кинеската компанија сака да се прошири и во други земји каде сè уште нема присуство и јасно е дека најдобриот начин да се направи тоа е преку ветеранот Моторола, така што следните модели што ќе стигнат на пазарот треба веќе да го остават настрана Мото од Леново да се преименува во Моторола, барем во земјите каде што сака да започне да се шири под брендот Motorola.

Во моментов во Соединетите држави и Бразил, Моторола е фирма основана многу години, додека во други земји како Кина или Русија, Леново е, на овој начин компанијата не сака брзо да го смени името, но тоа ќе го направи во влечкав начин. земјите каде во моментов има присуство. Во истото интервју за CNET, претседателот на Моторола потпишува дека одлуката да се напушти светот на носените уреди беа мотивирани затоа што во моментов не го поминуваат својот најдобар момент но тие не ја исклучија можноста за ослободување на паметен часовник на пазарот во наредните години доколку се промени трендот на пазарот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.