Марс 2020 со себе ќе однесе хеликоптер до соседната планета

Март 2020

Оваа недела има многу новости поврзани со светот на истражувањето на вселената за кои можеме да зборуваме, меѓу нив, без сомнение, особено зачудува тоа што НАСА одлучи да ги вклучи во мисијата Март 2020 ништо помалку од хеликоптер, кој е официјално крстен со името на Марс хеликоптер.

Во моментов многу малку се знае за овој нов и изненадувачки маневар што го спроведува НАСА. Врз основа на изјавите дадени од неколку од одговорни и за проектот и за самата вселенска агенција на Соединетите држави, станува збор за прототип во кој група високо квалификувани инженери работи повеќе од четири години и дека, како детал, многу повеќе личи на дрон што можеме да го најдеме на Земјата отколку на самиот хеликоптер, барем во однос на работата.

НАСА објави дека мисијата „Марс 2020“ ќе донесе хеликоптер на Марс

Идејата за инкорпорирање на овој необичен артефакт во мисијата е дека ако мисијата стигне до Марс и може да се распореди, како што се надеваат во НАСА, тоа ќе биде прв пат да можат сликајте ја соседната планета од птичја перспектива, нешто што во моментот не можеме да го направиме и за кое требаше да се дизајнира и произведе артефакт што мора да може да функционира, а пред сè да лета, во услови кои се многу различни од оние што ги имаме на Земјата.

Секако, пред овој чуден дрон дури и да го сними првиот истрел и да го испрати на Земјата, тој не само што мора да патува до Марс, туку мора да слета во едно парче и за ова ќе биде инсталиран во роверот што ќе му даде живот. мисијата Марс 2020. Ако сè оди според планот, дронот ќе се обидува до максимум пет летови кои ќе бидат прогресивни, за извршување на оваа мисија ќе имате временски рок од околу 30 дена.

хеликоптер

Овој хеликоптер е развиен во лабораторијата за реактивен погон на НАСА

Водејќи малку повеќе детали, кажете ви дека овој дрон е опремен со софтвер што го прави целосно автономен и, како што сигурно размислувате, главниот предизвик со кој се соочува е да ја добие целата своја архитектура, од околу 1 килограми тежина, се вивнува низ небото на Марс, планета чија атмосфера не е толку густа како на Земјата, несомнено е предизвик со кој инженерите од лабораторијата за реактивен погон на НАСА изгледаа дека се соочиле со успех.

Во врска со пробните летови, утврдено е дека во првиот од нив ќе се направи обид дронот да се издигне до 3 метри во висина и да остане во воздух не повеќе од 30 секунди. Откако ќе се врати во својата база, ќе ги наполни своите батерии и ќе продолжи да прави нови летови со зголемено времетраење и надморска височина, иако се планира најмногу да може да лета за време на 90 секунди.

НАСА

До јули 2020 година нема да можеме да ги видиме првите фотографии на Марс за птичји очи

Без сомнение, се соочуваме со еден од најинтересните предизвици со кои се соочи НАСА, истиот за кој различните политичари од американската земја не се двоумеа во 'постигне гол„на поинаков начин, сите се согласуваат дека експерименти како овој мора да стигнат до училницата служат како инспирација и мотивација за илјадниците американски деца кои сакаат да бидат инженери и научници во иднина.

Во моментов и како и обично, освен неколку слики и видео на кое самата НАСА ни покажува како ќе се движи откако прототипот ќе стигне до Марс, ќе мора да чекаме долго, во принцип и ако сè оди добро, барем до Јули 2020 година, датум во кој, за прв пат, треба да имаме достапни птичји фотографии од нашата соседна планета, комплетно нова перспектива што сигурно ќе ни покаже уште многу детали кои до сега ни беа непознати.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.