Мајкрософт се обиде да го купи Фејсбук во 2010 година

Марк Цукерберг се смее

Првата социјална мрежа која стана популарна ширум светот не беше Фејсбук, иако многу корисници веруваат во тоа, тоа беше МајСпејс, создаден од астин Тимберлејк, еден вид социјална мрежа кадеКорисниците можеа да ги поставуваат своите фотографии, видеа и разни информации. Но, со доаѓањето на Фејсбук, МајСпејс започна да паѓа во заборав сè додека не стане резидуална платформа со многу ограничен број на корисници.

Стив Балмер, извршен директор на „Мајкрософт“ до доаѓањето на Сатја Надела, даде интервју за американската мрежа ЦНБЦ. Во ова интервју Балмер потврдува дека Мајкрософт имал разговори за купување на социјалната мрежа Фејсбук, достигнувајќи понуда од 24.000 милиониПонуда која, како што сите знаеме, беше одбиена од извршниот директор на компанијата, Марк Цукерберг.

плаче Стив Балмер

Мајкрософт беше свесен за економскиот потенцијал што компанијата го имаше, чиј раст не беше точен, па оттука Балмер беше заинтересиран за купување на социјалната мрежа која во моментов има повеќе од 1.600 милиони месечни активни корисници. Во тоа време Фејсбук не беше гигант каков што е денес, но Цукерберг го знаеше неговиот потенцијал, потенцијал што малку по малку го стегаше и што му овозможи да стане еден од најбогатите луѓе во светот.

Патем, компанијата на Цукерберг купи WhatsApp и други помалку популарни компании до обидете се да извлечете максимум од корисничките податоци. Треба да се запомни дека WhatsApp го смени престанокот на услугата за апликација за пораки пред неколку недели, принудувајќи нè да прифатиме дека тие тргуваат со нашите податоци ако сакаме да продолжиме да ја користиме апликацијата, нешто што некои земји како Германија, Шпанија и Велика Британија не ми се допадна. Вториот проучува дали промената на условите е точна или, напротив, ќе се однесува како Германија, што ја принуди компанијата да ги избрише сите податоци што ги собра од своите корисници откако ги објави новите услови.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.