Мајкрософт го отстранува Docs.com по многу сериозна грешка

Мајкрософт

Ако сте редовни во Office, сигурно во некоја прилика ја користевте функцијата за пребарување што ја понуди сопствената платформа на Microsoft под името Docs.comАко не знаете што е тоа точно, само кажете што беше, ако сте прочитале правилно, бидејќи американската компанија одлучи целосно да го елиминира од својот познат пакет, платформа задолжена за споделување документи интегрирани во самата канцеларија.

Ова следеше по поплаките од многу корисници дека нивните лични досиеја и други информации очигледно биле изложени преку Твитер. Овие поплаки беа доволни и пред се многу постојани во текот на целиот викенд. Како што е наведено од нив, очигледно интегрираниот пребарувач може пристап до документи и датотеки хостирани на мрежата, кои, во зависност од вашата конфигурација, треба да останат приватни.

Платформата на Microsoft, Docs.com, објави илјадници документи со чувствителни информации за своите корисници.

Очигледно и како што е откриено меѓу изложените информации биле, на пример, писма за прифаќање на работни места, договори за развод, портфолија за инвестиции, извештаи за сметки поврзани со кредитни картички, списоци со лозинки ... дури и некои од овие документи би можеле да вклучуваат приватни и лични информации, како што се телефонски броеви, поштенски адреси, е-адреси, возачки дозволи, па дури и броеви за социјално осигурување.

Во моментот Мајкрософт, иако ја елиминираше оваа опција минатата сабота, сè уште нема издадено никаков вид соопштение за јавноста или слично на тоа објасни што се случило со овој пребарувач. Дури и да е така, исто така е точно дека компанијата постапила брзо во обид да ја поправи оваа огромна грешка што е можно поскоро.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.