Мајкрософт ја лансираше Nokia 216, опремен телефон за пазарите во развој

Nokia-216

Момците од Редмонд за тоа не се фокусираат само на поделбата на нивните мобилни паметни телефони за да се обидат да добијат основа на пазарот, туку и ги земаат предвид новите пазари каде што употребата на паметни телефони сè уште е утопија. Мајкрософт штотуку го претстави Nokia 216 Dual SIM, терминал како оној од минатото, но со современи спецификации ни нуди траење на батеријата до 24 дена. Овој нов терминал има многу сличен изглед со Nokia кој ја населуваше земјата пред извесно време, во кој можеме да видиме многу чист дизајн, мала големина и пастелни тонови во куќиштата.

Nokia 216 ни нуди 2,4-инчен екран со QVGA резолуција, предна и задна камера од 0,3 mpx. Овој уред работи само на мрежи 2.5G и е наменет за пазари во развој, нудејќи ни до 24 дена чекање и до 18 часа разговор. Овој уред интегрира FM-приемник и двојна SIM-картичка. Работи со серија 30+ и управувана е од 16 MB RAM меморија. И покрај тоа што е класичен уред, тој има Opera Mini Browser, покрај вклучувањето на типичните апликации на аларм, часовник, календар, калкулатор, белешки, фенерче меѓу другите функции.

Nokia 216 може да складира до 2000 контакти, а исто така ни овозможува да го прошириме просторот за складирање до 32 GB. Е биде достапен во црна, сива и сина боја и има димензии 118х50х13.5 мм со тежина од 83 грама. Доколку корисниците сакаат да ја споделат содржината на своите уреди со други, тоа ќе мора да го сторат преку Bluetooth-врска. Nokia 216 ќе биде лансиран во Индија во октомври за нешто повеќе од 30 евра.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Крод dijo

    Ми се допаѓа што компаниите подготвуваат производи за пазарите во развој, ако не бидат заборавени. Но, мислев дека нокиа е изумрена, зарем сега не е Microsoft?