Microsoft открива дека ажурирањето на Windows 10 ве прави ранливи

Windows 10

Како корисник на Виндоус, сигурно ќе знаете од прва рака што може да ви го комплицира животот со ажурирање на оперативниот систем, сега, покрај тоа, како што откри Мајкрософт, ажурирањата во Windows 10 Тие можат да ве доведат во реална опасност бидејќи ажурирањето на оперативниот систем создава критична ранливост што буквално ве става на дофат на кој било хакер.

Очигледно додека компјутерот се ажурира, BitLocker е автоматски и привремено оневозможен се додека не се инсталира изградба на систем. Ова значи дека системот за криптирање на хард дискот не е активен, така што хакер или кој било со доволно знаење може да пристапи до тврдиот диск и да си додели привилегии на администраторот на системот или да го оштети без да биде администратор. Оваа ранливост беше откриена пред неколку недели од самиот Мајкрософт, кој работи во најстрога тајност во развојот на лепенка за Windows 10 што е способна да го реши овој сериозен проблем.

Никогаш не губете од вид вашиот компјутер Windows 10 додека се ажурира.

Сега иако е тоа доста сериозен неуспех, особено поради ужасните последици што може да ги предизвика, вистината е дека е доста тешко да се искористи ранливоста бидејќи хакерот мора да има пристап до компјутерот Виндоус 10 за време на ажурирањето и не може да биде од далечина за да не постои ризик вашиот компјутер да биде оштетен ако, за момент, за време на ажурирање не го изгубите од вид.

Повеќе информации: Вин-фу


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.