Мајкрософт започнува со продажба на наочари Хололенс во повеќе земји

Hololens

Мајкрософт обложуваше на друг вид реалност, зголемена, наместо виртуелна, веќе неколку години. Неговиот главен проект, Hololens, е во прилично напредна фаза што и овозможи на компанијата да започне со продажба на овој вид на уреди, главно компании и развивачи кои сакаат да извлечете максимум од овој нов начин на разбирање на реалноста. Но, „Мајкрософт“ не е единствената компанија што се залага за зголемена реалност, бидејќи според различни интервјуа што ги дал Тим Кук, првиот човек на „Епл“, тој ја гледа зголемената реалност многу поинтересна од виртуелната реалност.

Демо на Microsoft HoloLens

Очилата Хололенс, кои како што споменав погоре, веќе се продаваат, иако само во САД и Канада, штотуку ја преминаа езерцето и секоја заинтересирана компанија или развивач сега може да набави очила за проширена реалност од „Мајкрософт“ сè додека престојува во Франција, Германија , Ирска, Велика Британија, Австралија или Нов Зеланд. Овие очила од денес можете да ги резервирате преку веб-страницата на Мајкрософт, очила кои ќе почнат да стигнуваат до купувачите на крајот на ноември.

Според мислењата на корисниците кои можеле темелно да ги тестираат, Hololens даваат перформанси повисоки од очекуванитеОттука, компанијата е принудена да ги нуди во повеќе земји порано отколку што се очекуваше. Имајте на ум дека Microsoft мора претходно да го добие сертификатот од регулаторната компанија во земјата еквивалентен на американскиот FCC.

Како и купувачите во Соединетите Држави и Канада, корисниците кои сакаат да ги купат овие очила ќе мораат да одат на исходот и да платат 3000 УСД по издавач на програмер или 5000 УСД за комерцијално изданиеориентирана кон деловно, што вклучува техничка поддршка, како и дополнителни карактеристики за безбедност и управување со уредот за секој вработен.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.