Мајкрософт лансира безбедна веб-страница за вести за деца

Мајкрософт

Опсегот на производи на „Мајкрософт“ продолжува да се шири. Американската компанија сега објави нов производ, во овој случај за деца и семејства. Ова е MSN Kids, веб-страница за известување што е интегрирана во постојната MSN. Иако во овој случај, тој е создаден специјално за деца. Затоа, за нив е безбедно. Исто така, доаѓа со новости.

Бидејќи Microsoft ја ажурираше апликацијата за стартување со нови родителски контроли, можност за блокирање на веб-страници во Edge и многу други функции. Се со цел да креирајте содржина што е безбедна и соодветна за децата.

Лансирањето на MSN Kids сè уште не е официјално. Во моментот е во режим на преглед, иако ограничен. Тестовите се спроведуваат така што сè ќе оди како што треба, а засега родителите и децата веќе можат да видат какви би биле публикациите што ќе ги објави мрежата.

MSN Kids

Како што велат од Мајкрософт, содржината на истата е дизајнирана да биде соодветна за најмалата од куќата во секое време. Тие главно се насочени кон деца од основно и средно училиште со оваа веб-страница и содржините што ќе бидат на неа. Beе има новости од целиот свет, како и игри, како што се интерактивни загатки.

Овие загатки ќе бидат за корисниците кои ги посетуваат MSN Kids од Edge. Во верзијата на прелистувачот за Андроид, воведени се нови функции, како што ви кажавме, како што се блокирање веб-страници и дека родителите можат да спречат нивните деца да посетуваат одредени веб-страници.

Сите овие карактеристики се наменети од Мајкрософт да ги направи најмалите сурфаат по мрежата на безбеден начин и се изложени само на содржина соодветна на возраста. Во моментот, датумот на кој официјално ќе биде лансиран MSN Kids е непознат. Сепак, не треба да трае премногу долго.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.