Мајкрософт го лансираше Skype Lite, лесна верзија за земјите во развој

Во овој момент, многу малку луѓе не се свесни дека главните технолошки компании, не само хардвер, туку и софтвер, ги насочуваат своите напори да можат да им служат на земјите во развој. Индија е една од најважните, со повеќе од 1.200 милиони жители и тоа е земјата каде што се фокусираат Apple, Microsoft, Facebook и Google за да можат да понудат технологија и софтвер соодветни на инфраструктурата и економијата на земјата. Иако нешто помалку од една година веќе зборувавме за 5g мрежи, многу се земји во подем каде мрежите 3g сè уште не се толку раширени што им оневозможува на многу корисници да користат апликации за кои е потребна брза врска.

Скајп, омилената платформа за многу милиони корисници кога станува збор за воспоставување меѓународни повици, штотуку лансираше лајт верзија на Скајп која работи со мобилни мрежи со мала брзина, односно таму каде што 3г мрежите се гледаат многу далеку. Оваа лајт верзија на Skype, покрај тоа што нуди многу помала големина од вообичаената апликација, ги одржува гласовните и аудио функционалностите, но неговото работење е повеќе од правилно користејќи 2g мрежи.

Но, како што споменав на почетокот на овој напис, Мајкрософт не е единствената компанија што објави апликации што поддржуваат бавни мрежи. Facebook започна пред нешто повеќе од една година Facebook Lite, апликација чиишто барања се многу пониски од вообичаената апликација. На овој начин, Фејсбук сака да го прошири своето присуство во оваа земја, каде претходно неговиот проект за внесување бесплатен интернет во области без пристап беше фрустриран од владата на земјата, која не виде со добри очи дека компанијата на Марк Цукерберг ограничете го пристапот до Интернет преку оваа бесплатна услуга.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.