Microsoft ги издава своите алатки за машинско учење

Машинско учење

Како што веќе коментиравме во некоја пригода, би можеле да кажеме дека, без занемарување на другите деловни гранки, вистината е дека во Мајкрософт се чини дека практично се обложиле на целата своја иднина за прашања од вештачка интелигенција, една од најперспективните деловни линии. Имате доказ за она што го велам во тоа како другите големи технолошки компании, како што се Амазон, Гугл, па дури и Епл, исто така се обложуваат на овој деловен модел.

За да се обиде да биде предводник на овој нов пазар, „Мајкрософт“ донесе одлука да им овозможи на сите заинтересирани страни сет на комунални услуги со отворен извор Машинско учење со природно препознавање на говор. Ова значи дека секој може да го интегрира системот за препознавање глас на северноамериканската компанија во нивната апликација или уред, платформа која, за потсетување, се издвојува по тоа што има стапка на грешка во разговорот од само 5,9%.

Мајкрософт ја прави својата платформа за машинско учење со природно препознавање говор достапна за сите заинтересирани страни.

Ако ве интересира предлогот, кажете ви дека овој систем за препознавање глас е крстен од компанијата како комплет за когнитивна алатка и е веќе достапен, во бета фаза и лиценциран од МИТ, во складиштето на GitHub. Меѓу неговите најинтересни карактеристики, треба да се забележи дека тој нуди можност за градење на нервни мрежи или развој на системи за машинско учење, искористувајќи ја употребата на процесори и графички процесори со доволно приспособливост за да стане стандард за оваа технологија.

Како што е објавено од самиот Мајкрософт, покрај тоа што продолжи да ја развива својата платформа за машинско учење со природно препознавање на гласот, овој напор за ослободување на проектот има многу врска со идејата што ја имаат во демократизираат вештачката интелигенција со цел да се постигне дека сите овие производи конечно можат да имаат голема вредност во реалниот свет.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.