Мајкрософт престанува да ја продава површината 3

Мајкрософт

На Мајкрософт му беа потребни три години да сфати дека опсегот Surface RT, 2 и 3 беше осуден да умре дури и пред неговото лансирање. Ограничувањата на вашиот хардвер, кои не дозволи уживање во целосната верзија на Виндоус, во која било од неговите модалитети, и тие го претворија овој уред во обична таблета без претензии и очигледно без апликации, што во голема мера ја ограничи неговата продажба. Конечно и откако видоа како Мајкрософт не го лансираше Surface 4 во исто време кога го претстави Surface Pro 4, момците од Редмонд започнаа да го повлекуваат Surface 3 од онлајн продавниците на компанијата.

На почетокот на ноември површината 3 немаше залиха во САД, Велика Британија, Франција, Германија… Но, тоа не беше до сега кога компанијата одлучи да го елиминира целосно од својот онлајн каталог. На минатонеделната конференција на која беа објавени финансиските резултати на компанијата за последниот квартал, „Мајкрософт“ објави дека на „Surface 3“ им се избројани деновите и дека ќе се фокусираат само на „Surface Pro 4“ и „Surface Book“. Стратегијата на Мајкрософт за во иднина не поминува низ пазарот на таблети во моментов, како што потврдува ова движење.

Surface 3, како и останатите модели на Surface на Microsoft, без презимето Pro, Surafce RT и Surface 2, користеа процесори ARM и управувани од Windows RT и Windows RT 8.1, соодветно. Површината 3, сепак, беше првиот чекор за користење на процесор Intel Atom, што овозможи да се изврши многу ограничена верзија на Windows, што не дозволуваше уредот да се користи како вистинска замена за лаптоп во нотка. Во моментот се чини дека Мајкрософт не планира повторно да го активира Surface уредот без Pro, но се чини дека сè укажува на тоа дека овој опсег поминал.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   ?? ДАВИД КВИНТЕРО © ™ (@HUANDAWEI) dijo

  Дали мислите дека денес би ми одговарала површина 2 со Nvidia Tegra 4 и 32 GB RAM? Дека и покрај тоа што сум Windows RT 8.1, јас би ја користел само за основни работи на универзитет и би консумирал мултимедија.

 2.   ?? ДАВИД КВИНТЕРО © ™ (@HUANDAWEI) dijo

  Дали мислите дека денес би ми одговарала површина 2 со Nvidia Tegra 4 и 32 GB RAM? Дека и покрај тоа што сум Windows RT 8.1, јас би ја користел само за основни работи на универзитет и би консумирал мултимедија.