Мајкрософт работи на Skype Тимови за да му парира на Слек

Skype тимови

Слак стана апликацијата пар екселанс за управување со тим преку онлајн пораки што ѓаволски добро функционираат. Можеше да ја зголеми својата корисничка база за 3,5x во 2015 година, а за неколку години нејзината вредност како услуга експоненцијално се зголеми за да стане една од најатрактивните апликации во моментот.

Не е изненадувачки, Мајкрософт, а експерт за апликации за продуктивност, сакаат да се натпреваруваат директно со Slack со она што би била нова апликација. Како што знаеме, гигантот Редмонд работи на Skype Teams, апликација за групен разговор за деловна активност, поврзана со пакетот Office 365.

Skype тимови трага по карактеристиките на каналите Снегови каде што повеќе корисници можат јавно да разговараат. Willе поддржува директно испраќање пораки, како и рамо до рамо разговори, нешто што на Слек му недостасува. Да речеме дека оваа одлика ќе ви овозможи да следите и да учествувате во дискусии без да треба да креирате посебен канал или групна порака.

Апликацијата би се издвоила и по својата способност да споделувајте белешки и датотеки, како и остварување групни видео повици и закажување состаноци преку Интернет. Е се интегрира со услугите на Microsoft, како што се Office 365 и OneDrive, освен што нуди поддршка за рамката Skype Bot за да им овозможи на развивачите лесно да ја прошират функционалноста на апликацијата со свои услуги (Слак има и дел од тоа) Конечно, тоа ќе понуди прилично забавен изглед со тоа што ќе дозволи да се најдат GIF-карти, меми и повеќе и да се додадат на тие разговори

Со сето ова изложено на маса, Microsoft би можел да го има добар пар писма за оние бизниси кои бараат решение за групна комуникација. Не е познато кога ќе биде објавен и цената што ќе ја има, иако се вели дека ќе им биде достапна на претплатниците на Office 365 пред да биде објавена за секого.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.