Microsoft целосно го напушта Kinect

Софткинетички

Со идеја да понуди повеќе инвестиции во игри искуство, Мајкрософт го лансираше Kinect, во 2010 година, време кога и Нинтендо и Сони направија еден вид игри засновани на движење на луѓе модерни, мода што не траеше долго . Како и да е револуционерно, тој никогаш не го најде пазарниот метеж што го посакуваше Мајкрософт. Во последниве години, производството на овој уред, како и побарувачката, значително опаднаа, главно поради фактот што програмерите не се обложуваа на тоа. Конечно, Мајкрософт само што објави дека престанува да го прави Kinect, што не знаеме дали привремено или трајно.

И велам привремено или трајно, бидејќи веројатно момците од Редмонд работат на подобрена верзија посветена на професионалното опкружување, бидејќи во моментот се чини дека Microsoft Hololens завршија. Како што е вообичаено во Мајкрософт, компанијата сќе продолжи да нуди поддршка за овој уредНе знаеме колку долго, иако производството заврши. Последното ажурирање што го доби Kinect беше минатата година за да може да го користи во екосистемот на универзални апликации на Виндоус 10, но и покрај тоа не успеа да го воскресне од најавената смрт што практично ја имаше откако се појави на пазарот.

Kinect технологијата ќе продолжи да биде достапна и на други уреди, но на совршен начин како што е Face ID на iPhone X. Apple ја купи PrimeSense, израелската компанија која создаде 3Д технологија во оригиналната верзија на Kinect, во 2013 година и оттогаш ги истражува можностите што ги нуди оваа технологија. IPhone X ќе користи PrimeSense алгоритми во системот за идентификација на длабочина Face ID на фотоапаратот. Всушност, Microsoft Hololens исто така ја користат оваа технологија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.