Кембриџ Аудио Меломанија 1+: Обидувајќи се да го подобрите хитот

Кембриџ Аудио продолжува да работи на проширување на својата палета на аудио производи над класичните Hi-Fi уреди кои му служеа на брендот да ги постави темелите на британскиот звук, како што ни покажа неговиот деловен пат во аудио. Овој пат тие продолжуваат да се обложуваат на звук во слушалките TWS.

Меломанија 1+ е обид да се подобри прилично добар производ што Кембриџ Аудио го лансираше за да го направи своето на пазарот на слушалки TWS. Останете со нас и откријте какво е нашето искуство со Cambridge Audio Melomania 1+ од британската фирма.

Материјали и дизајн

Во овој случај, Кембриџ Аудио одлучи воопшто да не го обновува веќе генерираното искуство со Меломанија 1. Овие нови слушалки, на ниво на дизајн, апсолутно не се ништо ново. Имаме кутија со прилично воздржана големина и со она што ми се чини најуспешен дизајн, систем за вертикално отворање. Имаме прилично компактна големина и неколку многу интересни материјали. Овој пат тие се одлучуваат за мат црна боја која има лак кој штити од сончевите зраци.Во овој случај, белата боја ќе ги има истите премази и издржливост.

 • Димензии на куќиштето: 59 x 50 x 22 mm
 • Димензии на слушалките: 27 x 15 mm

Самата кутија тежи 37 грама, Иако ако ја додадеме вкупната тежина на слушалките и кутијата, ќе одиме на околу 46 грама, тежина и димензии на ист начин измерени и тоа ќе ни помогне да ги транспортираме од ден на ден. Во нашиот случај, како што можете да видите на фотографиите, ја имавме единицата во црна мат боја. Истото се случува и со слушалките, многу лесни со нивниот систем за уши, така што во принцип тие се прилично удобни за носење од ден на ден. Кембриџ Аудио често е во право на овие точки.

Технички спецификации

Што се однесува до слушалките, наоѓаме 5,8 милиметарски двигател за секоја слушалка, со динамична контрола и графенска дијафрагма. За да го испушти звукот, тој ќе го користи Bluetooth 5.0 класа 2, така имаме систем за автоматско поврзување и исклучување, како и добри перформанси во однос на автономијата.

Сепак, слушалките кријат двојадрен процесор Qualcomm WCC3026 со потсистем Калимба ДСП за да испорача аудио со висока верност со производи што емитуваат звук и имаат можност да ги извршуваат потребните датотеки.

 • Водоотпорност IPX5 за слушалките и за куќиштето

Имаме поддршка за A2DP, AVRCP, HSP и HFP профили, како и за трите најпопуларни кодеци, и на ниво на високо аудио верност, како што е aptX Qualcomm, како и заштитениот AAC на производите на Apple и SBC за остатокот од вообичаениот звук. Тие така се обложуваат на фреквенцијата на одговор од 20 Hz до 20 kHz, додека изобличувањето останува далеку под 1%, имаме точно 0,04%, што претставува вистински бес.

 • MEMS микрофон со откажување на бучавата од CvC

Од своја страна дМикрофонот има чувствителност од 96 dB и фреквентен одговор помеѓу 100 Hz и 8 kHz. 

Автономија и квалитет на аудио

Имаме батерија од 500 mAh со USB-C кабел и 5V максимална моќност. Со тоа тие нудат време на игра до 45 часа вклучувајќи ги лицата на кутијата, околу 9 часа со едно полнење, што е фантастична изведба. Во нашите тестови, броевите се граничат со оние што ги нуди Кембриџ Аудио, што обично е доста сигурно во овие специфични термини на податоци.

Така, добиваме прилично добар звук, супериорен, ако е можно, од оној што го нуди Cambridge Audio Melomania 1 од кој тие го наследуваат дизајнот. Ја видовме претходната латентност од околу 70ms што ни ја понудија релативно намалена во однос на аудио репродукцијата во видео игрите или на платформите за стриминг. Вреди да се спомене дека кодекот AAC е вообичаен во iTunes, квалитетен инфериорен во однос на aptX на Qualcomm и оној што ќе го користиме во производите на компанијата Купертино, додека со компатибилните терминали за Windows и Android можеме да го искористиме кодекот aptX .

Конфигурација и апликација

За да ги натераме да работат, едноставно мора да ги следиме следниве основни чекори за конфигурација што веќе ќе ги знаете:

 1. Извадете ги слушалките од кутијата
 2. Поврзете се со Меломанија 1 Л. во поставките за Bluetooth на вашиот уред
 3. Двете слушалки ќе се спарат и ќе започнат со работа

Од своја страна, lСписокот на можности со притискање на копчињата е скоро бесконечен, Има толку многу функции што потписот вклучува картичка со копчињата и нивниот резултат:

 • Играјте и паузирајте
 • Прескокни ја следната песна
 • Прескокни ја претходната песна
 • Обем нагоре
 • Волумен надолу
 • Интеракција со повици
 • Гласовен асистент

Корисничко искуство и мислење на уредникот

Уште еднаш Кембриџ Аудио ни покажува дека не оди сè со слушалките TWS. Другите престижни медиуми веќе ги каталогизираа овие слушалки како една од најдобрите TWS алтернативи што можеме да ги најдеме на пазарот, И, тоа е дека кога британската фирма ќе се фати за работа, генерално, тоа го прави со цел да ни обезбеди рафинирано искуство, како што се случи со други слични производи. Во овој случај, претходната Кембриџ Аудио Меломанија 1 ни даде толку релативно добар резултат што е тешко за нас да ја најдеме причината за диференцијацијата. Сепак, овие Меломанија 1+ не претпоставуваат дополнителни трошоци што нè тера да ја преиспитаме алтернативата.

121е бидат виновни XNUMX евро за нејзино стекнување во кој било од модалитетите за кои одлучуваме да се определиме, на веб-страници како што е официјалната веб-страница на Кембриџ Аудио o од нашето вообичаено продажно место како што е Амазон.

Меломанија 1+
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
121
 • 80%

 • Меломанија 1+
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Аудио квалитет
  Уредник: 95%
 • ергономијата
  Уредник: 70%
 • Автономија
  Уредник: 80%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 85%

Добрите

 • Материјали и дизајн што се чувствува премија
 • Аудио квалитет што одговара на најдоброто
 • Измерена цена земајќи го предвид горенаведеното

Contras

 • Малку повеќе смело недостасува во дизајнот
 • Континуист во однос на претходната верзија
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)