Како можам да ја подобрам безбедноста на мојата WiFi мрежа?

wifi

Денес ќе се занимаваме со тема која е премногу класична, но не помалку важна. WiFi мрежите се исто толку корисни, колку што се и опасни, а околу нас има многу луѓе со доволно техничко знаење за да ни дадат добра страв преку нашата WiFi мрежа или надворешна WiFi мрежа на која сме поврзани, затоа ќе дадеме неколку лесни совети за тоа како да ја подобрите вашата безбедност преку WiFi конекции, со што ќе заштедиме повеќе од страв, и зошто да не, да ги истераме freeroaders кои уживаат во интернет-врската за која плаќаме.

Toе следиме неколку основни упатства, кои, иако не ви гарантираат стопроцентна непогрешлива заштита, ќе бидат искористени за огромното мнозинство закани со кои може да се соочиме, така, можеме да се движиме безбедно и спокојно во нашата WiFi конекција животната средина.

 1. Дали вашиот паметен телефон автоматски се поврзува со бесплатна WiFi? Не го прави тоа. Навистина, ако имате автоматско поврзување со отворени WiFi мрежи, ве советуваме да не го сторите тоа, нема неколку пристапни точки на јавни места што ги наоѓаме, но некои од нив се создадени од и за кражба на податоци, движете се низ непознат рутер може да даде пристап до нашите податоци за прелистување.
 2. Променете го SSID на вашата WiFi конекција домашни SSID е како идентитет на WiFi, вака ја лоцираме нашата WiFi конекција дома, избегнувајќи поврзување со соседот. Совет е дека го менуваме SSID за да воспоставиме сопствен, многу пати, содржината на SSID е доволна за да ги знаеме слабостите на нашиот рутер и лозинка и да пристапуваме до неа благодарение на базите на лозинки што ги наоѓаме на Интернет.
 3. Променете ја стандардната лозинка. Како и порано, наоѓаме специфични бази на податоци за лозинки во некои рутери, затоа препорачуваме да ја смениме лозинката, секогаш со шифрирање WPA2 што вклучува броеви и букви, големи и мали букви. Некои податоци што е лесно за нас да ги запомниме, но библиотеките за криптирање не можат да ги добијат.
 4. Редовно проверувајте ја вашата мрежна околина. Погледнете го вашиот рутер или благодарение на картите за поврзување, за да бидете сигурни дека нема поврзан уред што не го препознавате.
 5. Дали сте сè уште несигурни? Користете MAC филтрирањеНа овој начин, само уредите чиј MAC дозволувате ќе можат да се поврзат. Оваа безбедносна мерка е недофатлива, но комбинацијата од петте што ги дадовме ја прави вашата мрежа скоро нераскинлива.

Бесплатна WIFI? Никој не дава тврди четири пезети

Фантастично, ние сме на аеродром и најдовме бесплатна и непозната WiFi конекција. Каде и да одиме, сè е да заштедиме стапки на податоци. Но, ова може да биде многу скапо, на видеото гледаме како компјутерски експерт, Чема Алонсо (вработен во „Мајкрософт МВП“ и „Телефоника“), Ја искористува претпоставената бесплатна WiFi конекција за пристап до приватните податоци на секој корисник што ќе се поврзе. Затоа секогаш треба да се сомневаме во бесплатните WiFi конекции, тие можат да ни предизвикаат некое незадоволство.

Никогаш не треба да разменуваме чувствителни информации преку бесплатни или непознати WiFi конекции, вистина е дека заштедите на стапката на податоци се чинат сочни, но можеме да направиме повратен удар. Ние мора да научиме да бидеме одговорни со употребата на Интернет, тој е се повеќе глобализиран свет и мрежата стана опасна во некои аспекти. Следејќи ги овие мали упатства можеме експоненцијално да ја зголемиме нашата безбедност на Интернет, точно е дека тие не се непогрешливи, но навистина, никој не е безбеден на Интернет, но јасно е дека колку е потешко да му направиме на крадецот, подобро

Се надеваме дека овие едноставни трикови ви помогнаа да ја зголемите вашата безбедност и да ги исплашите подметнатите соседи на туѓиот WiFi. Се повеќе „крадци“ најавуваат кражба на WiFi конекции за мала сума, одбранете се од нив и подобрете ја безбедноста, тоа е многу поважно отколку што можеме да замислиме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.