Лаптоп HP OMEN X, гејмерски лаптоп со можност за 'оверклокување'

Лаптоп за оверклокување на лаптопот HP OMEn

HP (Hewlett Packard) ја прошири својата линија на производи фокусирани на игри. Со други зборови, станува збор за семејството ОМЕН. Веќе има десктоп компјутери и некои периферни уреди со профил за гејмерите, но остана да се обложуваме на лаптоп кој овозможува да се носи од едно до друго место за да уживате во игрите. Оттука и раѓањето Лаптоп HP OMEN X.

Овој лаптоп е голем: се соочуваме 17-инчен екран што може да постигне Full HD резолуции (најевтиниот модел) и може да достигне досегашна 4K. Исто така, лаптопот HP OMEN X има шасија што не е тенка. Но, ова има објаснување: има систем за ладење, така што сите внатрешни кола не трпат никаква топлина кога ги изведува најдобрите.

https://www.youtube.com/watch?v=ShztDhAkcmQ

Исто така, лаптопот HP OMEN X е лаптоп со позадина со осветлување - со индивидуално осветлување - и механички тип. Исто така, ќе имате клучеви што можат да се конфигурираат така што игрите ќе ви бидат многу полесни за носење. Во меѓувреме, во техничкиот дел, откриваме дека лаптопот ќе има широк спектар на процесори од најновата генерација Intel Core i7 кои ќе поддржуваат до 32 GB RAM меморија од типот DDR4-2800.

Од своја страна, графичките картички до кои можете да пристапите се потпишани од NVIDIA. Првиот е NVIDIA GeForce GTX1070. Додека на врвот на опсегот ќе го најдете со употреба на NVIDIA GeForce GTX1080. Вториот ќе биде достапен само на модели со 4K екран.

Ве коментиравме во насловот дека е можно да се направи ова во лаптопот HP OMEN X оверклокување. И трите претходни делови за кои разговаравме се главните во кои можете да ги зголемите брзините на изведба. Исто така, според компанијата, оваа опрема лесно се надградува. Можете сами да менувате компоненти како што се RAM меморија или складирање. И во овој последен дел мора да ви го кажеме тоа лаптопот HP OMEN X има хибриден систем: SSD + HDD.

Конечно, оперативниот систем е Windows 10. haveе имате USB 3.0 и USB тип C приклучоци за поврзување на сите видови додатоци, периферни уреди или надворешно складирање. Секако, ќе имате и HDMI порт и MiniDisplay. Лаптопот HP OMEN X ќе се најде во продажба во ноември и неговата цена ќе започне од 2.299 долари (1.955 евра по тековниот курс).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.