Москва ќе престане да го користи софтверот на Мајкрософт

русија-микрософт-прозорци

Компанијата со седиште во Редмонд би можела да престане да ја опслужува руската престолнина. Според Блумберг, Москва ќе започне да ги заменува производите на Мајкрософт со национален софтвер, како резултат на инсистирањето на Владимир Путин да престане да се потпира на странска технологија, таа е посебна од сето она што доаѓа од САД. Главниот директор за технологија Артем Јермолаев пред новинарите изјави дека првата услуга што ќе престане да работи ќе биде Microsoft Exchange и Outlook, кој ќе биде заменет на 6.000 компјутери со софтвер од руската компанија Ростелеком.

Но, ова е само врвот на ледениот брег, бидејќи во иднина, властите сакаат да го имплементираат националниот софтвер за управување со електронска пошта на повеќе од 600.000 компјутери дистрибуирани низ целата земја. Тие дури може да ги заменат и Windows и Office иако во моментот, според најавата на министерот за технологија, не постојат планови во врска со ова.

Рускиот претседател Владимир Путин апелира до компаниите и субјектите да му стават на располагање понуда што ќе им овозможи да работат како што работеле порано и да престанат да зависат од американскиот софтвер. Недостаток на доверба во американскиот софтвер не само што влијае на Microsoft, туку и на Google и Apple тие имале различни проблеми во земјата поради наводното шпионирање на нивните апликации и оперативниот систем.

Сè започна со кримската криза, во која меѓународната заедница истрча против Русија, и првите закани почнаа да пристигнуваат од Русија и кон Европа и кон Соединетите држави. За да се обиде да го запре напредувањето на американските производи во земјата, Путин сака да ги зголеми даноците за американските компании кои работат во рамките на земјата.

После малку, руската влада се чини дека оди по стапките на Кина, обидувајќи се да ги контролирале во секое време сите информации што кружат на Интернет и уреди кои можат да претставуваат закана за владата. Треба да се запомни дека пред неколку години, владата на земјата одлучи да ги замени сите iPad-а со таблети Samsung, бидејќи тие тврдат дека iOS има задна врата што им овозможува на американските власти пристап до информациите зачувани на кој било уред.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.